Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

buna ziua,
as avea nevoie de cateva lamuriri in legatura cu somajul tehnic. La ITM mi s-a spus ca in cazul somajului tehnic trebuie ca toti angajatii sa fie in aceasta situatie. Intrebarea mea ar fi daca in conditiile somajului tehnic trebuie inchisa toata firma sau se poate doar o parte din activitatea firmei. Mentionez ca firma despre care vorbesc are ca obiect de activitate constructii dar si vanzarea materialelor de constructii. As fi dorit ca sa dau in somaj doar angajatii din constructii, nu si pe cei de la depozitul de materiale. Mi-ar fi de mare folos daca mi-ati spune si ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului de somaj tehnic. Multumesc
Mai intrebati si alt functionar al ITM, respectiv inspectorul sef sau director ....
Pot fi trimisi in somaj o parte din salariati, nu toti. OUG 28/2009 vine in ajutorul anagajatorului, nu il incurajeaza sa inchida firma. Angajatorul trebuie sa aiba bani pentru cei 75% din salariu, daca nu realizeaza venituri, de unde sa plateasca, are bani pe care ii tine in depozite la banca? Asa cred cei de la ITM? Acum, cam toti lucreaza pe credit comercial.... abia au de salarii...

Art. 2
(1) Pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 ­ Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, dar nu mai mult de 3 luni, angajatorul si salariatii sunt scutiti de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate atat de angajatori, cat si de salariatii care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat.
(2) Indemnizatiile de care beneficiaza salariatii, de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, platite din fondul de salarii, pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, pentru o perioada de cel mult 3 luni in anul 2009, in intelesul impozitului pe venit prevazut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
(3) Prin sintagma contributii de asigurari sociate se intelege contributia de asigurari sociale, contributia de asigurari pentru somaj, contributia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale, contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, contributia pentru asigurari sociale de sanatate, inclusiv contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorate atat de angajatori, cat si de salariatii care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat.
(4) Pentru perioada prevazuta la alin. (1) salariatii isi pastreaza calitatea de asigurat.
(5) Pentru stabilirea si calculul drepturilor prevazute de Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, si de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, se utilizeaza salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Intreruperea se face in baza art. 53.1. Codul Muncii. Pana acum se trimitea in somaj tehnic toata firma, intrebatii pe cei de la itm?
Doina Elena, Consultant resurse umane
1. Nici Codul muncii nici OUG 28/2009 nu precizeaza ca incetarea activitatii trebuie sa fie inteleasa ca incetare totala a unitatii sau a unei parti din ea.
2. Din discutiile pe acest forum a reiesit ca ITM a admis ca pot fi in somaj tehnic anumite sectoare din unitate sau anumiti salariati din acelasi sector.
3. Asa ca nu vad de ce ITM de care apartineti dvs. ar proceda altfel.
4. Spuneti-le celor de la ITM sa citeasca Instructiunile de lucru ale Inspectiei Muncii (forul lor tutelar), transmise cu Scr. nr. 756//26.06.2009 in care, printre altele se spune:
- dispoziile art.52(1), lit.d) din Codul muncii nu face distinctie intre intreruperea totala sau partiala a activitatii:
- decizia de suspendare a contractelor individuale de munca poate fi individuala sau colectiva.
2. Pentru actele care se intocmesc, luati legatura cu ITM sa va spuna ce sa faceti! Spuneti-le de scrisoarea cu Instructiunile de lucru pe care am amintit-o mai sus.
namiru a scris:

Pot fi trimisi in somaj o parte din salariati, nu toti. OUG 28/2009 vine in ajutorul anagajatorului, nu il incurajeaza sa inchida firma. Angajatorul trebuie sa aiba bani pentru cei 75% din salariu, daca nu realizeaza venituri, de unde sa plateasca, are bani pe care ii tine in depozite la banca? Asa cred cei de la ITM? Acum, cam toti lucreaza pe credit comercial.... abia au de salarii...

Una din cele mai logice explicatii pentru aceasta situatie! =D> Bravo namiru! =D>:bow:
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane
laura2009 a scris:

buna ziua,
as avea nevoie de cateva lamuriri in legatura cu somajul tehnic. La ITM mi s-a spus ca in cazul somajului tehnic trebuie ca toti angajatii sa fie in aceasta situatie. Intrebarea mea ar fi daca in conditiile somajului tehnic trebuie inchisa toata firma sau se poate doar o parte din activitatea firmei. Mentionez ca firma despre care vorbesc are ca obiect de activitate constructii dar si vanzarea materialelor de constructii. As fi dorit ca sa dau in somaj doar angajatii din constructii, nu si pe cei de la depozitul de materiale. Mi-ar fi de mare folos daca mi-ati spune si ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului de somaj tehnic. Multumesc

Nu se face nici un dosar de somaj tehnic ... se emite o decizie de suapendare in baza art.52 alin.1 lit.d C.mun. in care se specifica perioada in care este suspendat raportul de munca si ce salariatii intra in suspendare c.i.m.
Decizia poate fi colectiva sau individuala.
Nu este obligatorie ca intreruperea activitatii sa fie pentru toata societatea, se poate intra in somaj tehnic numai o parte din salariati.
Multumesc grace_r, se vede ca am ceva cu cei de la ITM :training:
Dar uneori au o atitudine sfidatoare si se cred stat in stat. Se cred si lideri de sindicat dar nu isi duc misiunea la capat, doar incurca. Cand au probleme angajatii, le spun - rezolvati la firma. Cand au probleme angajatorii, vai, nu respectati angajatul.... Nu comentez mai mult.