avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitare concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitare concediu medical

Buna ziua!

Am un salariat cu 7 zile concediu medical in februarie.
Dupa care, are concediu medical toata luna martie si se pare ca si toata luna aprilie.
Concediul medical din martie si aprilie se impoziteaza? (va fi in intregime recuperat din FNUASS).

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:20, 2 Aprilie 2016
Buna ziua,
Indemnizatia de incap temp de munca constituie venit salarial si in consecinta este supusa impozitului pe salariu (art 76 Cod fiscal).
Singurele indemnizatii pentru concedii medicale care nu se impoziteaza sunt indemnizatiile pentru concediul de risc maternal, concediul de maternitate, concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului bolnav
andreeaw2000 a scris:

Buna ziua!
....
Concediul medical din martie si aprilie se impoziteaza? (va fi in intregime recuperat din FNUASS).

Multumesc frumos!


Indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate suportate din FNUASS ce pot fi recuperate de angajator sunt:
- indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii incepand cu ziua urmatoare celor suportate de angajator;
- indemnizatii pentru maternitate, integral;
- indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav, integral;
- indemnizatia de risc maternal, integral;
- indemnizatia pentru reducere a timpului de lucru, integral.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari codul muncii ankka2006 ankka2006 Buna ziua! Am o intrebare. La stabilirea duratei concediului de odihna anual se ia in calcul perioada angajatului aflat in concediu medical (cod 09) ... (vezi toată discuția)
Impozitare concediu medical? crinarug crinarug Va rog mult sa-mi spuneti daca in cazul concediului medical (normal - incapacitate temporara de munca) in care salariatul s-a aflat toata luna februarie , se ... (vezi toată discuția)
Concediu medical zile suportate de angajat si angajator Anaj Anaj Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca sunt corecte urmatoarele afirmatii: 1. Primele 5 zile calendaristice (din care platite doar zilele lucratoare) se suporta ... (vezi toată discuția)