avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cetatenie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cetatenie

Buna ziua! Cum poate obtine cetatenie romana o persoana din alta tara fiind casatorit (a) cu cu un cetatean(a) roman(a), avind la fel copil care la fel e cetatean roman
Cel mai recent răspuns: Anndrei11 , utilizator 17:30, 31 Martie 2016
Procedura acordării cetăţeniei române art. 8

Cetăţenia română se poate acorda, la cerere, persoanei fără cetăţenie sau cetăţeanului străin, în temeiul dispoziţiilor art. 8 din Legea cetăţeniei române nr. 21/1991, republicată, dacă îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) s-a născut şi domiciliază, la data cererii, pe teritoriul României sau, deşi nu s-a născut pe acest teritoriu, domiciliază în condiţiile legii pe teritoriul statului român de cel puţin 8 ani sau, în cazul în care este căsătorit şi convieţuieşte cu un cetăţean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei;

b) dovedeşte, prin comportament, acţiuni şi atitudine, loialitate faţă de statul român, nu întreprinde sau sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept sau a securităţii naţionale şi declară că nici în trecut nu a întreprins asemenea acţiuni;

c) a împlinit vârsta de 18 ani;

d) are asigurate în România mijloace legale pentru o existenţă decentă, în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor;

e) este cunoscut cu o bună comportare şi nu a fost condamnat în ţară sau în străinătate pentru o infracţiune care îl face nedemn de a fi cetăţean român;

f) cunoaşte limba română şi posedă noţiuni elementare de cultură şi civilizaţie românească, în măsură suficientă pentru a se integra în viaţa socială;

g) cunoaşte prevederile Constituţiei României şi imnul naţional.

Detalii : [ link extern ]
Multumesc mult pentru informatie!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate obtine cetatenie romana pentru un strain (marocan) ionutel85 ionutel85 Buna ziua, As dori sa sa aflu ce pasi trebuie sa urmez pentru a optine o cetatenie romana pentru un cetatean marocan prin casatorie ??? Va multumesc... (vezi toată discuția)
Buna ziua- drepturi in urma casatoriei Gabriela1802 Gabriela1802 Am o mica dilema..am tot consultat tot felul de pagini in care sa pot gasi un raspuns dar din pacate nu am reusit .Deci as dori sa stiu daca ma casatoresc cu ... (vezi toată discuția)
Obtinere cetatenie ASKIM3GET ASKIM3GET Buna seara Am o fetita nascuta aici in Romania, tatal ei este cetatean turc, iar noi nu suntem casatoriti. Poate sa ia tatal copilului cetatenie romana ... (vezi toată discuția)