Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contributii 2016 pentru contract de mandat asociatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contributii 2016 pentru contract de mandat asociatie de proprietari

Buna ziua. As dori sa stiu ce contributii se platesc in 2016 pentru contractele de mandat pentru o asociatie de proprietari, pentru presedintele asociatiei, cenzor si sefi de scara. Multumesc.#-o
Nu trebuie sa va loviti ca lamurim problema :giggle:

La contractele de mandat veniturile sunt asimilate salariilor, doar ca nu sunt inregistrate la ITM, asa cum sunt contractele de munca.
Se plateste:
- CAS (pensii) asigurat si angajator
- CASS (sanatate) asigurat si angajator
- impozit pe salarii (este codificat diferit de impozitul pe conventii civile)

Cum se calculeaza?
Trebuie sa spun in preambul ca aceste calcule sa se faca in excel. E mult mai usor de manevrat decat cu calculatorul de birou.

- fixati un salariu brut oarecare - suma 1
- aplicati la el 10.5% pentru CAS si 5.5% pentru CASS.
- scadeti din valoarea bruta ceea ce va da la calculul de sus. Se obtine suma 2.
- daca omul este pensionar sau este la primul job (nu mai are alte locuri de munca, deci este locul de munca principal) beneficiaza de o deducere care are valoarea minima de 300 lei pentru angajat daca nu are persoane in intretinere. Se scade aceasta valoare din suma 2. Se obtine suma 3.
- suma 3 este baza de impozitare la care se aplica 16% = impozitul.
- scadeti din brut, suma CAS + CASS, si impozitul. Obtineti indemnizatia neta.
pentru angajator (asociatia de proprietari)
- la venitul brut se aplica 15.8% pentru CAS si 5.2% pentru CASS

Sa luam un exemplu:
Vrem sa obtinem o indemnizatie neta de 400 lei:
1. Pornim de la un brut de 600
2. CAS + CASS = 16% = 96. Mai departe 600-96=504
3 daca are deducere personala (300 lei) vom obtine 504-300=204 (baza de impozitare)
4 aplicam impozitul de 16% la 204 si rezulta 32.64, adica 33
5 Ca sa aflam indemnizatia neta, 600-96-33= 471
Pentru a obtine 400 in loc de 471 facem incercari succesive cu valori mai mici pe indemnizatia bruta, pana cand in casuta de net se obtine valoarea 400. Brutul este 499:secret:

Apoi calculam contributiile angajator: 21% din brut, adica 499*21%= 104.79 lei, adica 105 lei.
Deci pentru un net de 400 lei platiti la stat: 80 (CAS + CASS asigurat) + 19 (impozit daca are deducere) + 105 (CAS + CASS angajator) = 204 lei

Daca nu e pensionar sau mai are alt loc de munca se sare peste punctul 3 si veti plati ceva mai mult la impozit.
elga50, moderator
Va multumesc foarte mult pentru explicatii. Citisem ca din 2016 si pentru contractele de mandat se plateste contributie pentru somaj.
emaio, utilizator
Duminica am sedinta sunt Presedintele unei asociati de proprietari si vreau sa le cer o suma modica de ap.5 net. lei suntem 12 apartamente. Ce trebuie sa platesc si unde sau mai bine zis ce procedeu trebuie facut.Nu doresc sa fac pfa,srl sau firma.Am inteles ca trebuie sa trebuie sa scriu in fisa fiscala veniturile.
Daca mai aveti si alte contracte de munca sau contracte de mandat gen administrator, femeie de serviciu, cenzor ales, atunci ati putea adauga si venitul dv. la acest stat de salarii si indemnizatii.
Daca nu mai aveti persoane platite si pentru care sa faceti declaratia la ANAF, atunci gasiti o alta formula in cadrul asociatiei de a fi platit.

Legal ar trebui sa va faceti un contract de mandat cu venit brut 85 lei.
Contributii asigurat
- CAS 10.5% --------- 85*10.5% = 8.93 lei
- CASS 5.5% ----------85*5.5% = 4.67 lei
-------------------------------------------------------
Contributii asigurat = 13.60 lei ---- rotunjit (asa se declara la ANAF) = 14 lei

Impozit asigurat
85-13.60 = 71.40 lei ---- baza de impozitare
71.40 * 16% = 11.42 lei ------ rotunjit 11 lei

Venit net
85-14-11=60 lei

Contributii angajator (asociatia de proprietari)
- CAS = 85*15.8%= 13.43 lei
- CASS = 85* 5.2% = 4.42 lei
---------------------------------------------------------
Contributii angajator = 17.85 -------- rotunjit 18 lei

Deci, la un venit brut de 85 lei, avem
- contributii la fondurile sociale 32 lei --- catre ANAF
- impozit la bugetul de stat 11 lei ---- catre ANAF
- venit net ------ 60 lei ------ catre dv.
Total cheltuieli salariale = 103 lei