Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu bonus la nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu bonus la nastere

acest salariu bonus la nastere prevazut in CCM se acorda doar salariatilor angajati la stat? Eu lucrez la 2 angajatori : 1 la privat si 1 la stat. Daca la postul de la stat mi s-a raspuns ca nu sunt fonduri la bugetul local la postul privat unde am si norma intreaga mi s-a raspuns ca sa nu vin cu asemenea cereri ca noi nu avem sindicat. Deci acest salariu se acorda si in sistemul privat?
Prevederile Contractului colectiv de munca unic la nivel national (CCMUNN) pe anii 2007-2010 sunt obligatorii pentru toti angajatorii si salariatii din toate unitatile. Iata ce spune acesta:
ART.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;
b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.
Puteti sa cereti si acum aceste drepturi. Conform Codului muncii, termenul de prescriere este de 3 ani de la data nasterii dreptului!!!!!!!B-)
Mergeti cu articolul de lege la personal si daca nu vor sa va dea drepturile salariale dati-i in judecata . Veti castiga la primul termen! Legea este una pentru toti! =D>
1. CCMUNN este obligatoriu de respectat de toti angajatorii din Romania, indiferent daca au sau nu sindicat in unitate.
2. Insistati sa va dea acesti bani care vi se cuvin legal.
3. Faceti o cerere scrisa, inregistrati-o la secretariat. In ea spuneti ca daca nu primiti banii in, sa zicem, 10 zile. veti apela la instanta de judecata. Veti castiga 100%.
4. Daca nu se rezolva nici asa atunci dati pe angajator in judecata la Tribunalul din judetul unde domiciliati sau aveti resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
5. Puteti da in judecata si unitatea de stat. Si ea se supune legilor, nu numai cele cu capital privat.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
pytu_elena a scris:

acest salariu bonus la nastere prevazut in CCM se acorda doar salariatilor angajati la stat? Eu lucrez la 2 angajatori : 1 la privat si 1 la stat. Daca la postul de la stat mi s-a raspuns ca nu sunt fonduri la bugetul local la postul privat unde am si norma intreaga mi s-a raspuns ca sa nu vin cu asemenea cereri ca noi nu avem sindicat. Deci acest salariu se acorda si in sistemul privat?

1. Conform CCM unic incheiat la nivel national:
- ART.51
In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;
b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.
2. Pentru ca aveti dreptul la acest salariu, va recomand sa intocmiti o cerere prin care solicitati acordarea acestui salariu.
3. Aveti grija, daca angajatorul are CCM incheiat la nivel de unitate, trebuie vazut ce a prevazut pentru aceasta speta !

:offtopic:
MIHAI GRIGORE a scris:

Mergeti cu articolul de lege la personal si daca nu vor sa va dea drepturile salariale dati-i in judecata .

Nu pe cei de la personal, ca ei nu a u nici o vina ! :))
namiru a scris:

:offtopic:
MIHAI GRIGORE a scris:

Mergeti cu articolul de lege la personal si daca nu vor sa va dea drepturile salariale dati-i in judecata .

Nu pe cei de la personal, ca ei nu a u nici o vina ! :))

Am spus eu undeva ca omul sa ii dea in judecata pe cei de la personal?!
Gluma mi se pare deplasata in acest context!:hammer: