Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

buna ziua
ma numesc ANCA MARIANA ,as dori si eu o informatie deoarece as dori sa fac succesiunea dupa tatal meu povestea sta asa
1)mama mea -traieste
2)eu mai am 2 surori decedate ( care au cate 2 copii in viata)
3)eu sunt singurul copil in viata
as dori sa stiu si eu cum se vor impartii bunurile care sunt cotele fiecaruia

va multumesc anticipat pentru raspunsurile date
Mama 1/4
dumneavoastra 1/4
sora A (copii ei + sot supravietuitor) 1/4
sora B (copii ei + sot supravietuitor) 1/4

Daca surorile au decedat inaintea tatalui, atunci sotii lor nu vor lua nimic din mostenire, copii acestor surori venind la succesiune prin reprezentare.
themis a scris:

Mama 1/4
dumneavoastra 1/4
sora A (copii ei + sot supravietuitor) 1/4
sora B (copii ei + sot supravietuitor) 1/4

Daca surorile au decedat inaintea tatalui, atunci sotii lor nu vor lua nimic din mostenire, copii acestor surori venind la succesiune prin reprezentare.

Perfect ! Cu mentiunea ca toate aceste cote se inmultesc cu 1/2 deoarece discutam despre succesiunea dupa tatal dvs ! Deci se imparte cota sa de 1/2.
Deci dvs =1/8
sora A =1/8(sau urmasii ei)
sora B =1/8(sau urmasii ei)
:)
Cu încă o menţiune, maestre. Înmulţim cu 1/2 doar în cazul bunurilor comune. În cazul celor proprii înmulţim cu 1/1, ceea ce înseamnă că nu înmulţim cu nimic.

:dance3:

Eu nu am înmulţit deoarece cotele despre care scriam sunt raportate la masa succesorală. Sigur, la final, cotele asupra bunurilor comune vor fi cele menţionate de dumneavoastră, în timp ce cotele menţionate de mine relevă situaţia aşa cum va fi ea înscrisă în certificatul de moştenitor.

:bow:
themis a scris:

Cu încă o menţiune, maestre. Înmulţim cu 1/2 doar în cazul bunurilor comune. În cazul celor proprii înmulţim cu 1/1, ceea ce înseamnă că nu înmulţim cu nimic.

:dance3:

Eu nu am înmulţit deoarece cotele despre care scriam sunt raportate la masa succesorală. Sigur, la final, cotele asupra bunurilor comune vor fi cele menţionate de dumneavoastră, în timp ce cotele menţionate de mine relevă situaţia aşa cum va fi ea înscrisă în certificatul de moştenitor.

:bow:

Aveti perfecta dreptate! Bunurile propriii vor fi impartite direct conform cotelor precizate de dvs!:D
Eu am întotdeauna dreptate. Excepţiile o constituie acele cazuri în care nu am dreptate, dar ele, excepţiile, nu fac altceva decît să întărească regula!

:dance3:

:bow: