Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SPOR sau INDEMNIZATIE de conducere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SPOR sau INDEMNIZATIE de conducere?

Buna ziua,

Avem un viitor angajat care va primi lunar suma de 1000 lei pentru preluarea responsabilitatilor unui post de conducere. Suma aceasta este spor sau indemnizatie? Unde pot sa trec in CIM aceasta suma?

Va multumesc anticipat
Cred ca este mai bine "indemnizatie de conducere".

C.i.m. :
.....
J. Salariul:
1. Salariul de baza lunar brut: ...lei
2. Alte elemente constitutive:
a) sporuri ... ;
b) indemnizatii ... ;
b1) prestatii suplimentare in bani .........................................
b2) modalitatea prestatiilor suplimentare in natura .....................................
c) alte adaosuri ....

Cornel Vasile, Consilier juridic