avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... referiri articole legea 53/2003 care pt. mine se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

referiri articole legea 53/2003 care pt. mine se contrazic

Imi puteti explica va rog diferenta dintre articolul 257 si articolul 169 din Codul Muncii, legea 53/2003, pentru ca mie mi se pare ca se contrazic. Obiectul retinerii este diferit la un articol fata de celalalt??
Cel mai recent răspuns: creis , utilizator 16:50, 1 Decembrie 2016
Nu se contrazic cele doua texte de lege.
Imi puteti explica si motivul va rog.
Art. 169 C.mun.
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

Art. 257 C.mun.
(1) Suma stabilită pentru acoperirea daunelor se reţine în rate lunare din drepturile salariale care se cuvin persoanei în cauză din partea angajatorului la care este încadrată în muncă.
(2) Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăşi împreună cu celelalte reţineri pe care le-ar avea cel în cauză, jumătate din salariul respectiv.

Ar trebui analizate cele doua texte de lege ca sa va dati seama ca nu exista o contradictie , ci se completeaza .

Uitati-va la alin.4 al art.169 si alin.2 al art.257 partea finalasi veti observa ca nu exista o divrgenta intre cele doua texte de lege.

Art.257 alin.2 preia o parte din art.729 C.proc.civ. pe care o completeaza cu art.169 alin.4 .
Bun, dar art. 169, alin (2) spune ca din salariu nu se pot face retineri fara o hotarare judecatoreasca, pe cand la art. 257, alin. (1) spune ca din salariu se pot face retineri, fara a mai mentiona obligativitatea existentei unei hotarari judecatoresti. Aici vad eu contradictia.
Art.257 alin.1 C.mun. nu face nicio referire in acel sens.

Cititi si art.254 C.mun.

Alte discuții în legătură

Raspundere patrimoniala ludeea ludeea Conform art 254 alin 3 din Codul Muncii in baza unei note de constatare si dupa evaluarea pagubei se poate recupera prejudiciul cauzat de angajat cu acordul ... (vezi toată discuția)
Avem un angajat care a făcut, din neglijență, o pagubă de aproximativ 1000 de lei. cum putem recupera suma pe cale legală? Katiusha Katiusha Am o nelamurire, avem un angajat ce a facut din neglijenta o paguba firmei de aprox 1000 lei. Angajatul isi recunoaste vina, cum putem recupera pe cale legala ... (vezi toată discuția)
Amenda iuliangoga iuliangoga Amenda poate fi considerata paguba ? In acest sens , angajatorul se poate indrepta impotriva salariatului care a gresit ? (vezi toată discuția)