avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notificare locuinta familie sau uzufruct ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notificare locuinta familie sau uzufruct ?

Buna ziua ,

Situatia mea este astfel :
- locuesc de 30 ani in un apartament pe regim de bun propiu al sotiei care are un fiu din casatorie anterioara . Nu avem copii . De comun acord ne-am hotarit , ca sa fiu protejat pe viitor , in caz de succesiune dupa sotie , si sa trec in regim de uzufruct .
-azi am fost la notar , pentru a lamurii necesarul de acte .
-notarul a propus varianta de "notificare pe locuinta familiei " si intabulare , conform art321 ,322 , ncc . A spus ca este cam la fel si ar costa mai putin .

Eu am citit articolele ncc si nu am inteles cum pot fi protejat in acesta situatie . Nu am gasit nicaieri o lamurire ca aplicind o astfel de procedura pot fi protejat pe viitor . Poate ca notarul a intele gresit ce vreau !?
Va rog , daca se poate , edificare pe acesta problema .
Cel mai recent răspuns: popo_acas , utilizator 23:57, 16 Aprilie 2016
Notarul a avut dreptate partial, art.321-322 NCC, va apara pe timpul vietii sotiei, dupa decesul sotiei, fiul din prima casatorie vine la mostentire si art.321-322 NCC nu va mai apara.Dreptul de uzufruct viager va apara pe timpul vietii dvs.si dupa decesul sotiei dvs.
Multumesc pentru raspuns si promtitudine.
Notarul m-a informat ca dreptul de uzufruct este mai mult pentru terenuri , pasuni , vinzarii/cumparari .
Ca pentru un apartament de bloc mai potrivit este dreptul de abitatie .
In ncc, capitol Abitatie , apare :
"ART. 754
Alte dispoziţii aplicabile
Dispoziţiile prezentului capitol se completează, în mod corespunzător, cu cele privitoare la uzufruct."
Eu de aici nu inteleg nimic . Mie mi se pare exprimarea evaziva . La ce se refera ?
Nu scrie deloc clar , cind si in ce conditii se inchide dreptul de abitatie.
Va rog o lamurire .
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2016
popo_acas, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietar si uzufructuar - se poate ? popo_acas popo_acas va rog sa imi spuneti , daca se poate varianta : -bunul este bun propiu al sotiei -sa ramina ea cu propriatatea nuda -sa fie uzufructari ambii soti Daca ... (vezi toată discuția)
Constituire drept de uzufruct viager popo_acas popo_acas Buna ziua , Obiectul in cauza este un bun propiu , tip apartament , detinut de unul din soti . Se poate constitui drept de uzufruct viager pentru ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager, sau...? SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Buna ziua. Cazul meu este urmatorul. M-am casatorit de curand (avem peste 6o ani), eu doi copii, care nu sunt de acord cu aceasta casatorie. El are doi copii, ... (vezi toată discuția)