Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum pot scapa de amenzile la circulatie luate acum 12 ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum pot scapa de amenzile la circulatie luate acum 12 ani?

Salut! Exista vreo posibilitate sa scap de amenzile luate acum 12 ani?
Amenzile de circulaţie se prescriu la împlinirea unui termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor datei la care ati primit amenda.
Faceti contestatie , daca va vine executare silita, motivand ca este prescrisa.
Exista si opereaza termenul de prescriptie dar si acesta se intrerupe daca creditorul desfasoara acte si actiuni pentru recuperare debit in interiorul termenului de prescriptie
Pe parcursul celor 12 ani,nu ati primit decizia anuala de impozitare -formatul galben?
Acum 12 ani locuiam la o adresa. Intre timp mi-am schimbat adresa, problema este ca la primarie figurez cu amenzile, iar daca am nevoie de vreo hartie de la ei, nu imi dau. Tot ei mi-au poprit si un cont. Si, nu am primit nici-un formular de la nimeni.
ioneldaniel, utilizator
editat

Contactati serviciul debite in urmarire de la autoritatea fiscala teritoriala,care detine dosar pentru fiecare dintre amenzile rutiere aplicate si documentele realizate pentru recuperare debit

gi-jane2, moderator
Intrebarea era, daca pot scapa de amenzi. Daca merg la autoritatea fiscala teritoriala dau peste un functionar public care se poarta cu mine de parca i-am ramas dator lui cu banii din amenzi. Deci, este vreo varianta de a scapa de amenzi?