Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda din 2009 - prescriptie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda din 2009 - prescriptie

Buna ziua ,
Asi dori sa intreb daca amenzile se prescriu ,si daca da la ce termen.
Va multumesc!
Buna ziua,
Da se prescriu prin 5 ani si termenul incepe sa curga cu data de 01.01 al anului urmator datei cand ati primit-o!
Sper sa va lamuriti mai jos:

EXTRAS DIN CODUL DE PROCEDURĂ FISCALĂ:

ARTICOLUL 91
Obiectul, termenul si momentul de la care incepe sa curga termenul de prescriptie a dreptului de stabilire a obligatiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligatii fiscale se prescrie in termen de 5 ani, cu exceptia cazului in care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescriptie a dreptului prevazut la alin. (1) incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta fiscala potrivit art. 23, daca legea nu dispune altfel.

CAPITOLUL VII

Prescriptia dreptului de a cere executarea silita si a dreptului de a cere compensarea sau restituirea

ARTICOLUL 131
Începerea termenului de prescriptie

(1) Dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.

(2) Termenul de prescriptie prevazut la alin. (1) se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale.