avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare imobilizare corporala in curs
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare imobilizare corporala in curs

O societate a inceput constructia unei cladiri in regie proprie. Din lipsa de fonduri, lucrarile s-au sistat si constructia este in conservare de mai bine de zece ani. Societatea a luat hotararea sa vanda aceasta constructie partial realizata.
Cum trebuie intocmita factura, care este cota TVA?
Care sunt inregistrarile contabile care trebuie facute in urma vanzarii? (Investitia este inregistrata in contul 231)
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 12:30, 18 Aprilie 2016
Punctul meu de vedere este urmatorul : Ar trebui sa faceti receptia cladirii si inregistrarea ca imobilizare corporala,in aceiasi luna cand faceti si vanzarea,212=231 si 461=758/4427. In ce priveste cota de TVA,cred ca aceasta este de 20 %(mai ales daca a fost dedus TVA aferent materialelor folosite la aceasta constructie).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renovare sediu miricadana miricadana pentru renovare sediu (gresie, usi, parchet, vopsit, mobila, frigider, cuptor, hota) cum se inregistreaza pe contul 6028, 604 sau toata valoarea pe 611. Si ... (vezi toată discuția)
Debit 231 din anii precedenti krika742006 krika742006 Am o problema pe care nu stiu cum pot sa o rezolv la data de 31.12.2010. In debitul lui 231 am sold de 46093 lei, adica in anii 2007 si 2008 la sediul firmei ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva vanzare cladire RAMONICI RAMONICI Buna ziua. Am nevoie de ajutor . In august 2007 s-au construit pe firma 3 vile in vederea vanzarii . August 2007 este luna in care s-a semnat procesul verbal ... (vezi toată discuția)