Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare imobilizare corporala in curs
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare imobilizare corporala in curs

O societate a inceput constructia unei cladiri in regie proprie. Din lipsa de fonduri, lucrarile s-au sistat si constructia este in conservare de mai bine de zece ani. Societatea a luat hotararea sa vanda aceasta constructie partial realizata.
Cum trebuie intocmita factura, care este cota TVA?
Care sunt inregistrarile contabile care trebuie facute in urma vanzarii? (Investitia este inregistrata in contul 231)
Punctul meu de vedere este urmatorul : Ar trebui sa faceti receptia cladirii si inregistrarea ca imobilizare corporala,in aceiasi luna cand faceti si vanzarea,212=231 si 461=758/4427. In ce priveste cota de TVA,cred ca aceasta este de 20 %(mai ales daca a fost dedus TVA aferent materialelor folosite la aceasta constructie).