Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... plata taxa 3% deseuri metalice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

plata taxa 3% deseuri metalice

Buna ziau,
Referitor taxa pentru deseuri ambalaje metalice.
In momentul cand se predau deseuri de ambalaje metalice spre valorificare/reciclare pentru indeplinirea obiectivului annual se mai achita taxa de 3% pentru deseuri metalice feroase/neferoase?
Pentru hartie-carton, de asemenea in vederea indeplinirii obiectivului anual se plateste cu stopaj la sursa vreo suma?

Multumesc
La vanzarea deseurilor metalice (aici fiind incluse si ambalajele metalice) se percepe o taxa de 3% din valoarea acestora care se retine prin stopaj la sursa. Hartia si cartonul, neintrand in categoria deseurilor metalice nu sunt purtatoare de taxa de 3% si nici alte taxe de mediu nu se aplica.
In schimb, pentru a fi luate in considerare cantitatile de ambalaje predate pentru valorificare in scopul indeplinirii obiectivelor, pe langa tranzactia de vanzare cumpare a deseurilor mai trebuie sa existe si o tranzactie de prestari servicii de valorificare in care dvs trebuie sa platiti pretul acestor servicii.