avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi

Joi, 6 februarie, are loc evenimentul: AI Act: De la reglementare la implementare - Ghid practic de conformare pentru companii. Participă →

Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CAEN comert cu ridicata nespecializat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CAEN comert cu ridicata nespecializat

Buna ziua,

oare CAEN 4690 - Comert cu ridicata nespecializat, poate fi utilizat pentru comert cu orice fel de produse/articole sau doar pentru cele ce nu sunt enumerate la alte CAEN. Adica, mai concret, daca societatea vinde si flori si imbracaminte si textile si ceasuri si, etc. poate sa aiba acest cod 4690 ( pentru ca nu s-a specializat pe o anumita categorie de articole ), sau e musai sa aiba caen pentru fiecare in parte; si totusi daca ar avea pt fiecare cum s-ar mai vedea care este preponderenta daca are cam acelasi volum/cifra de afaceri din fiecare..

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ghituca , utilizator 19:51, 15 Octombrie 2020
Asta presupune ca produsele/articolele sa nu fie enumerate la un alt cod CAEN. Daca ceea ce doriti sa comercializati se regaseste la explicatiile altei clase, trebuie sa o includeti si pe aceea in domeniul de activitate. De exemplu, pentru comertul cu ridicata al produselor textile, aveti codul CAEN 4641. Ca sa puteti comercializa si produse textile, nu este suficient codul identificat de dumneavoastra, ci trebuie sa adaugati si 4641. Daca aveti probleme in identificarea codurilor, puteti sa ne spuneti ce activitati doriti si va dam o mana de ajutor.
Va multumesc foarte mult pentru lamuriri !
Cu placere!
Buna.Am un SRL-D si vreau sa activez codul pt comert cu amanuntul.Intrebarea este:trebuie sa achizitionez produse doar cu factura sau in baza certificatului de producator,sau pot achizitiona so de la persoane fizice neautorizate?Si daca da,sunt limitate aceste achizitii de la persoane fizice?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen vanzare decoratiuni de craciun just.rain just.rain Stie cineva care ar fi codul caen pentru vanzarea cu amanuntul al decoratiunilor de craciun (gen beteala, globulete, instalatii de lumini, etc.)? Multumesc ... (vezi toată discuția)
Firma Voxaledana Voxaledana Buna ziua! Am o firma la care activitatea principala(pe certificatul de inmatriculare) este comert cu ridicata al pieselor si accesoriilor pentru ... (vezi toată discuția)