avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract Telekom telefonie mobila - Neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract Telekom telefonie mobila - Neplatit

Buna ziua,

Am un contract incheiat cu Telekom, in mai 2013 in valoare de 32 euro pe luna, abonament nelimitat + 1 gb trafic net.
In vara anului 2014, mama mea a incheiat acelasi abonament, cu 16 euro pe luna, insa in loc de 1 gb net, a primit 2gb. Am sunat la ei si i-am rugat, avand posibilitatea sa trec la alt plan tarifar fara costuri, atat timp cat noul plan tarifar este cel putin la fel de scump. Le-am spus ca nu ma intereseaza sa imi scada valoarea contractuala, dar sa-mi mai ofere acel 1 gb de net in plus. Am primit raspuns negativ. M-am suparat si nu l-am mai platit, serviciile au fost oprite in prima luna dupa ce nu l-am mai platit.

Am fost sunat de cateva ori pe noul numaru (nu stiu de unde au facut rost de el) si mi-au spus sa-mi platesc datoria (1300 de lei, probabil inca 1 an din contract). Intre timp am fost plecat din tara, iar acum am primit o scrisoare, de la un executor judecatoresc, cum ca, datoria mea a fost vanduta catre o firma de recuperari creante, care urmeaza sa ma execute.

Stiu ca, legea nr.193/2000 ma protejeaza impotriva platii unei taxe de reziliere abuzive, stipulate in contractul cu Telekom.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 16:52, 19 Aprilie 2016
Nu cumva ați primit o scrisoare de la firma de recuperări, fără o semnatură și o ștampilă a executorului?
Așa procedează/înșeală ei.

Ca să vă execute, trebuie să vă dea în judecată și să obțină o hotărâre de obligare la plată.
Ultima modificare: Marți, 19 Aprilie 2016
IMicro Bucuresti, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa reziliere telekom Paul1427 Paul1427 Am făcut un abonament la TELEKOM pentru servicii de internet și televiziune pe data de 15 decembrie 2017. Luna asta pe data de 9 ianuarie am văzut oferta de ... (vezi toată discuția)
Probleme portare telekom catalinaaadx catalinaaadx Buna ziua, Am un abonament la Telekom de vreo 10 ani, iar ultima prelungire a abonamentului am facut-o anul trecut. Ceea ce m-a interesat in special a fost ... (vezi toată discuția)
Notificare cesiune de creanta - abonament telekom CosminAdrian CosminAdrian Buna ziua . Am primit acasa o notificare in legatura cu faptul ca datoria mea de la TELEKOM a fost vanduta catre o firma de recuperari. Ideea e in felul ... (vezi toată discuția)