Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite locale !!
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite locale !!

Buna ziua,
Detin un teren mostenire de la tata de circa 1500 mp in Chiajna, Ilfov, pe anul 2014 si 2015 am avut de plata impozit pt acest teren cate 1 leu ( un leu), anul acesta 2016 am de achitat un impozit pt acest teren de 72 lei!! Nu pot intelege cum s-au marit atat de mult taxele de la 1 leu pe an la 72 lei !!!!
Consiliile locale pot in baza unei Hotarari sa mareasca cuantumul impozitului. Trebuie vazut si care este tipul terenului, intravilan/extravilan.
Si intrebarea este?
Faceti adresa la taxe locale si intrebati... pot fi o serie de factori cumulati.
intrebarea era : este posibil ca o taxa sa fie marita de la 1 leu in anii trecuti respectiv 2014 si 2015 la 72 lei in anul 2016? Terenul este intravilan dar nu este construit nimic pe el.
Da, intrucat incepand cu 01.01.2016 conform noului cod fiscal, o suprafata de 400 mp din totalul terenului intravilan detinut este impozitat la fel ca terenul aferent constructiilor (curti constructii) care este valoric mult mai mare.
vali_stefan, utilizator