avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite locale !!
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite locale !!

Buna ziua,
Detin un teren mostenire de la tata de circa 1500 mp in Chiajna, Ilfov, pe anul 2014 si 2015 am avut de plata impozit pt acest teren cate 1 leu ( un leu), anul acesta 2016 am de achitat un impozit pt acest teren de 72 lei!! Nu pot intelege cum s-au marit atat de mult taxele de la 1 leu pe an la 72 lei !!!!
Cel mai recent răspuns: vali_stefan , utilizator 09:59, 24 Aprilie 2016
Consiliile locale pot in baza unei Hotarari sa mareasca cuantumul impozitului. Trebuie vazut si care este tipul terenului, intravilan/extravilan.
Si intrebarea este?
Faceti adresa la taxe locale si intrebati... pot fi o serie de factori cumulati.
intrebarea era : este posibil ca o taxa sa fie marita de la 1 leu in anii trecuti respectiv 2014 si 2015 la 72 lei in anul 2016? Terenul este intravilan dar nu este construit nimic pe el.
Da, intrucat incepand cu 01.01.2016 conform noului cod fiscal, o suprafata de 400 mp din totalul terenului intravilan detinut este impozitat la fel ca terenul aferent constructiilor (curti constructii) care este valoric mult mai mare.
Ultima modificare: Duminică, 24 Aprilie 2016
vali_stefan, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit casa timisoara 2016 +70% Transsive Transsive Buna ziua In 2014 si 2015 am platit 205 lei impozitul pe casa (70mp) si teren (500mp). Este proprietate rezidentiala. Anul acesta vad ca impozitul s-a ... (vezi toată discuția)
Impozit teren arabil intravilan elvipopescu elvipopescu detin in satul teghes, com domnesti-ilfov un teren de 1000 mp arabil intravilan. Anul trecut am platit 3,6 lei impozit, iar anul acesta mi s-a marit la 34 lei, ... (vezi toată discuția)
Stabilire valoare de plata la impozitul pe teren lillyian20 lillyian20 Buna seara, detin un teren arabil situat in intravilanul municipiului \"X\" in suprafata de 1000mp(pe care cultiv legume pentru familie), terenul fiind in ... (vezi toată discuția)