Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj dupa divort

Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la cum sa procedeze mama mea, care a divortat de tatal meu dupa 25 de ani de casnicie.
O mica istorie: casnicia a fost nefericita de la bun inceput, insa fiind un copil minor la mijloc, au decis sa continue, de dragul meu. Divortul s-a produs in martie 2008, fara partaj facut. In momentul de fata, mama mea locuieste la mine (intre timp, eu mi-am cumparat un apt), iar tatal meu sta in apartamentul lor (proprietate comuna). Mama mea a facut compromisul de a veni sa locuiasca cu mine deoarece, chiar si dupa divort, traiul cu tatal meu era insuportabil (batai, injurii, chemat politie de catre mama mea), lasand-ul pe el sa locuiasca acolo pana se vor gandi si vor gasi o solutie sa rezolve si problema cu apt, fara partaj. Din pacate, tatal meu o ameninta acum ca i-a facut reclamatie la politie pt furt de bani din apt (mentionez ca, desi mama mea sta cu mine, a participat la plata impozitelor, mai putin la intretinere, are cheie si se mai duce din cand in cand pe acolo, iar tatal meu are deja o iubita care vine si sta constant in apt lor). De asemenea, tatal meu sustine ca mama mea, prin faptul ca a plecat de acolo, nu mai are niciun drept asupra apartamentului (desi sunt coproprietari).

Intrebari:
- daca mama mea intenteaza actiune de divort, cine suporta cheltuielile de judecata?
- este adevarat ca mama mea nu mai are niciun drept acolo, chiar daca fizic nu mai sta acolo, insa pe buletin are acea adresa, deci acela este domiciliul ei stabil?
- avand in vedere ca actuala iubita a tatalui meu sta aproape tot timpul la el, prin urmare si in bunul mamei mele, ii poate face reclamatie la politie pt faptul ca o persoana straina vine in casa, fara acordul ei? (martori pot fi vecini de bloc, inclusiv administratorul, care intr-o luna a si trecut-o pe acea doamna la intretinere, spre nemultumirea tatalui meu)
- in impartirea bunurilor, se tine cont de salariul avut de fiecare in timpul casniciei? Mentionez ca tatal meu a fost militar, a avut salariul mai mare decat mama mea, insa mama mea a lucrat si ea tot timpul, nu s-a intamplat sa nu aibe venit.

Multumesc frumos.
briliant_desguise a scris:

Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la cum sa procedeze mama mea, care a divortat de tatal meu dupa 25 de ani de casnicie.
O mica istorie: casnicia a fost nefericita de la bun inceput, insa fiind un copil minor la mijloc, au decis sa continue, de dragul meu. Divortul s-a produs in martie 2008, fara partaj facut. In momentul de fata, mama mea locuieste la mine (intre timp, eu mi-am cumparat un apt), iar tatal meu sta in apartamentul lor (proprietate comuna). Mama mea a facut compromisul de a veni sa locuiasca cu mine deoarece, chiar si dupa divort, traiul cu tatal meu era insuportabil (batai, injurii, chemat politie de catre mama mea), lasand-ul pe el sa locuiasca acolo pana se vor gandi si vor gasi o solutie sa rezolve si problema cu apt, fara partaj. Din pacate, tatal meu o ameninta acum ca i-a facut reclamatie la politie pt furt de bani din apt (mentionez ca, desi mama mea sta cu mine, a participat la plata impozitelor, mai putin la intretinere, are cheie si se mai duce din cand in cand pe acolo, iar tatal meu are deja o iubita care vine si sta constant in apt lor). De asemenea, tatal meu sustine ca mama mea, prin faptul ca a plecat de acolo, nu mai are niciun drept asupra apartamentului (desi sunt coproprietari).

Intrebari:
- daca mama mea intenteaza actiune de divort, cine suporta cheltuielile de judecata?
- este adevarat ca mama mea nu mai are niciun drept acolo, chiar daca fizic nu mai sta acolo, insa pe buletin are acea adresa, deci acela este domiciliul ei stabil?
- avand in vedere ca actuala iubita a tatalui meu sta aproape tot timpul la el, prin urmare si in bunul mamei mele, ii poate face reclamatie la politie pt faptul ca o persoana straina vine in casa, fara acordul ei? (martori pot fi vecini de bloc, inclusiv administratorul, care intr-o luna a si trecut-o pe acea doamna la intretinere, spre nemultumirea tatalui meu)
- in impartirea bunurilor, se tine cont de salariul avut de fiecare in timpul casniciei? Mentionez ca tatal meu a fost militar, a avut salariul mai mare decat mama mea, insa mama mea a lucrat si ea tot timpul, nu s-a intamplat sa nu aibe venit.

Multumesc frumos.

Ma iertati, revin asupra mesajului, la intrebarea "daca mama mea intenteaza actiune de divort, cine suporta cheltuielile de judecata?", ma refer la actiunea de partaj, nu de divort.

Multumesc.
buna ziua .
in cazul in care mama dvs doreste sa deschida in instanta actiune de partaj , costurile aferente acestui proces le va suporta dansa , in calitate de reclamant .
dar are posibilitatea sa ceara instantei obligarea paratului la restituirea cheltuielilor de judecata ocazionate de acest proces .

deocamdata mai este in vigoare vechea taxa de partaj, in cuantum de 19 ron . daca se contesta valoarea masei partajabile de catre parat, taxa de timbru se plateste la valoarea contestata, de catre reclamant .
din octombire anul curent, taxa de timbru privind partajul, va fi in cuantum de 3% din valoarea masei partajabile .
Multumesc frumos pentru raspuns.

Referitor la celelalte intrebari, as putea sa primesc un raspuns?

Multumesc inca o data.
Mama dumneavoastra are caelasi drept la apartament ca si tatal dumneavoastra....sunt coproprietati. Deci poate sa mearga si sa stea acolo , sa intre cand vrea ....
Nu poate face nimic impotriva iubitei tatalui ....are acordul acestuia de a intra si sta acolo.
La partajul bunurilor comune , se prezuma o cota de 50%-50%....prezumtie ce poate fi rasturnata.
revin .
in ceea ce priveste imobilul chiar daca mama dvs nu mai locuieste acolo efectiv, drepturile sunt in masura egala cu acelea ale sotului sau . deci are dreptul legal, pana la partaj , sa vina si sa plece cand doreste din acel imobil. tatal dvs nu are cum sa-i interzica acest lucru .

referitor la concubina tatalui dvs ., mama dvs nu-i poate interzice sa mai vina in vizita la tatal dvs .
doar in masura in care se muta efectiv la acea adresa , o poate evacua, fiind coproprietar si dansa alaturi de tatal dvs .

in cazul partajului, se va tine cont de contributiile banesti ale fiecaruia dintre soti .