Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REGISTRU DE CASA SI RAPORTUL DE GESTIUNE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REGISTRU DE CASA SI RAPORTUL DE GESTIUNE

Buna,am si eu o nelamurire!!registrul de casa se completeaza in dublu exemplar ,adik cu indigo?la fel se procedeaza si cu raportul de gestiune zilnic?
Nu ma poate lamuri nimeni?:(:(:(:(
Registrul de casa se arhivează:

- la casierie (exemplarul 1);
- la compartimentul financiar-contabil (exemplarul 2).
=> dublu exemplar

Raportul de gestiune "ca cam la fel"...un exemplar la gestionar, unul se arhiveaza la contabilitate.

Spor!

corbalb a scris:

Registrul de casa se arhivează:

- la casierie (exemplarul 1);
- la compartimentul financiar-contabil (exemplarul 2).
=> dublu exemplar

Raportul de gestiune "ca cam la fel"...un exemplar la gestionar, unul se arhiveaza la contabilitate.

Spor!

Apropo de Raportul de gestiune !!!

"- raportul de gestiune este doar menţionat ca document în OMF 3512/2008 şi la fel a fost în OMFP 425/1998 respectiv OMFP 1850/2004
- nu are un cod de document, nu are un format tipăribil reglementat
- nu are norme de întocmire. mod de circulare, arhivare, nu se cunoaşte conţinutul minim obligatoriu al acestui document
- poate fi înlocuit cu fişa de cont pentru operaţiuni diverse
- lipsa lui nu constituie contravenţie chiar prin simplul fapt că poate fi substituit de un alt document
"
Lucsro, utilizator
Registrul de gestiune zilnic, evidentiaza miscarile de marfa dintr-o gestiune. Se poate verifica, cu ajutorul acestuia, soldul marfurilor la data Y din gestiunea X. Soldul de la sfarsitul zilei Y, trebuie sa fie egal cu stocul din fisele de magazie inmultite cu preturile de vanzare cu amanuntul.
In ultimele luni, societatilor, carora le asigur asistenta in fata organelor de control, le-a fost cerut acest registru, de comisarii Garzii Financiare, asa ca va recomand sa-l intocmiti.
Are un exemplar, se intocmeste pentru fiecare zi in care sunt intrari sau/si iesiri de marfa.