Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Marturie mincinoasa, sau nu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Marturie mincinoasa, sau nu

In cazul in care intr-un litigiu de munca la proba cu interogatoriul luat societatii parate administratorul societatii nu raspunde la intrebarile adresate cum trebuie ci altereaza adevarul,declara in fals la aceste intrebari despre ce infractiune este vorba ?
Nu este infractiune. Daca era martor in proces atunci se putea discuta despre marturia mincinoasa.
Nu a fost chemat ca martor ,dar a fost obligat sa raspunda la proba interogatoriului.
Problema este ca a declarat mincinos la acest interogatoriu iar instant a retinut aceste afirmatii in motivare .nu stiu cum sa demontez aceste afirmatii pe cale penala ce ma sfatuiti?
Nu este marturie mincinoasa dar, ar putea fi fals in declaratii(art.326 NCP).
Jurisprudenta spune ca nu este fals in declaratii. Daca dvs. aveti cunostinta de hotarari contrare va rugam ne spuneti si noua. Nu de alta, dar poate ca userul o sa-si piarda timpul cu plangeri penale si nu o sa-si rezolve problemele.
pai si in cazul in care nu se raspunde la intrebarile formulate prin interogatoriul luat administratorului societatii, si denatureaza adevarul, despre ce infractiune ar putea fi vorba avnd in vedere ca poarta semnatura administratorului socetatii ? Fals in inscrisuri private prev de art 322 prin raportare la art 320?

Stiti ce este interesent ca am depus plangere penala ,am relatat in fapt si acest aspect cu privire la interogatoriu si am constatat in ordonanta de incepere a urmaririi penale cu privire la fapta, ca in raport de situatia expusa prin plangere se urmaresc penal atat falsul in declaratii cat si marturia mincinoasa .Ce paraere aveti in acest context ?
Gabriela Mihai, Avocat