Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... marturie mincinoasa!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

marturie mincinoasa!

Buna ziua!Ma aflu intr un litigiu de munca cu fostul angajator,ma acuza pt niste fapte la care eu nu am participat si vreau sa il acuz de marturie mincinoasa..cum se procedeaza legal?in cadrul aceluias proces,in speta litigiu de munca..sau trebuie inceput un alt proces?de preferat ar fi in acelasi proces daca tot sunt in proces cu el..dar care sunt pasii?ce articole sa invoc pt marturie mincinoasa...eu am dovezi ca el minte..trebuie sa il acuz eu?sau se autosesizeaza instanta dupa ce il demasc ca a mintit...
Simplul fapt , conform caruia angajatorul va acuza pentru niste fapte la care dvs. nu ati participat, nu poate fi considerat infractiune.Daca angajatorul dovedeste ca ceea ce sustine este adevarat, dvs. va revine sarcina sa dovediti contrariul, tot cu probe.
Pentru a putea fi intrunite elementele constitutive ale infractiunii de marturie mincinoasa, trebuie ca "fostul angajator" sa aiba calitatea de martor (art.260 C.pen.).
Cred ca la dvs. s-ar putea aplica disp. art. 292 C.pen. referitoare la falsul in declaratii, repet, insa doar daca veti dovedi ca declaratiile facute de angajator sunt false.
Daca angajatorul foloseste inscrisuri false si puteti dovedi acest lucru, aveti posibilitatea sa va inscrieti in fals in temeiul disp. art.177-184 C.proc.civ., in procesul privind litigiul de munca care se afla pe rol la Tribunal.
am trimis o serie de intrebari(interogatoriul) fostului patron si el a trimis prin avocatul lui raspunsurile..daca dovedesc ca o parte din raspunsuri nu e conform realitatii nu se numeste marturie mincinoasa?el depus raspunsurile sub semnatura...
Raspunsul este clar, nu!
Daca reusiti sa dovediti ca raspunsurile angajatorului nu sunt conforme realitatii, puteti avea castig de cauza in litigiul civil.
Trebuie sa dovediti contrariul la ceea ce a raspuns prin interogatoriu ... În situaţia în care partea chemată la interogatoriu tăgăduieşte sau nu recunoaşte faptele invocate de partea adversă, cu privire la care sunt formulate întrebările, se vor administra alte probe pentru dovedirea faptelor litigioase. Atitudinea negativă a părţii interogate nu poate constitui vreo probă împotriva sau în favoarea vreunuia dintre părţi.