Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... masina cu nr de anglia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

masina cu nr de anglia

as vrea sa cumpar o masina inmatriculata in anglia...cel care mi-o vinde spune ca poate ramane cu nr de anglia...e posibil asa ceva?
pot face asigurarea civila auto in romania si verificarile tehnice periodice cu masina cu nr de anglia?
Nu veti putea incheia asigurare auto in Romania pentru o masina inmatriculata in Anglia..... la fel si cu verificarea tehnica periodica.
Asigurarea RCA si verificarea tehnica o puteti face doar dupa ce va inmatriculati masina in tara.
Si atentie....mai incalcati si prevederile codului rutier care mentioneaza ca inmatricularea se face in termen de 3 luni de la introducerea in tara a acelui autoturism.
Atentie nu puteti face asigure ,nici I.T.P ,daca masina nu are nr. de Romania si trebuie in termen de 3 luni sa faceti aceste lucruri pentru a putea circula cu masina.
Cel care v-a spus ca poate ramane cu numere de Anglia pesemne s-a referit la altceva!B-)
Si anume : vi se da o procura , masina ramane cu fostul proprietar si o data la 3 luni iesiti din tara intr-o tara non UE si reintrati cu masina in Romania. In felul acesta nu este nevoie sa inmatriculati masina si asa se procedeaza cu masini scumpe gen Aston Martin , Ferrari , Lamborghini aduse din SUA!:D
Insa asta nu inseamna ca sunteti proprietar! Proprietar ramane tot cel din Anglia care va poate revoca oricand vrea el acea procura! Genul acesta de afaceri se fac numai intre prieteni foarte buni sau parteneri de afaceri!:D
multumesc f mult pentru sfaturile date
asigurarea se poate face doar in tara unde este inmatriculata, cum dealtfel si ITP- ul.