Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare/angajat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare/angajat

Buna Ziua,
ma puteti lamuri daca un angajat care a iesit la pensie inainte de limita varsta datorita grupei de munca poate lucra in continuare avand si pensie si CIM,mediul privat?
multumesc!
Pensionarii pentru limita de varsta pot cumula pensia cu orice alt venit din salarii.

Potrivit prevederilor din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;

b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).