Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie de imputare - demisie, neprezentare in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie de imputare - demisie, neprezentare in preaviz

Buna ziua, am si eu nevoie urgent de un raspuns pentru a clarifica o situatie.Am un salariat care a plecat fara efectuarea celor 20 de zile lucratoare de preaviz, am vorbit cu el si a zis ca el nu doreste sa mai stea, acesta lucreaza intr-o tara straina si beneficiaza de diurna.Nu am aprobat demisia si am fost sfatuita sa ii fac convocare pe motiv ca lipseste in perioada preavizului plus o decizie de imputare pe suma care ar trebui sa o scad pentru cele 20 de zile de preaviz. Va rog sa imi spuneti daca acest lucru este legal si cum sa procedez.Multumesc
DENISA021, utilizator
1.Nici nu trebuie sa-i aprobati demisia dvs. sau altcineva din conducerea societatii.

art.81 C.mun.
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
....
Asadar, demisia opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.

2. Pe cererea de demisie, angajatorul pune doar o rezolutie : cu sau fara preaviz.

3. Decizia de imputare nu constituie titlu executoriu si , prin urmare, in baza acesteia nu se pot efectua retineri din salariu.

4. Principalele modalitati de stabilire si recuperare a prejudiciului produs angajatorului – atat in cazul raspunderii patrimoniale, cat si a obligatiei de restituire – sunt urmatoarele :
- acordul partilor

Art. 254 C.mun.
(1) Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
(2) Salariatii nu raspund de pagubele provocate de forta majora sau de alte cauze neprevazute si care nu puteau fi inlaturate si nici de pagubele care se incadreaza in riscul normal al serviciului.
(3) In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii.
(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

- actiunea in justitie.. Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia angajatorul are sediul social.
Va multumesc foarte mult.Partea cu decizia de imputare am inteles-o, mai am o neclaritate, daca eu pe dimisie scriu fara preaviz, cum incetez contractul? ii fac o convocare? Va intreb deoarece se intampla ca salariati sa plece si sa nu anunte astfel preavizul nu este efectuat, iar eu am fost sfatuita sa il convoc la sediul societatii pentru a rezolva problema. Va rog sa ma ajutati, chiar nu mai stiu cum sa procedez.
Se inceteaza in baza art.81 alin.7 C.mun.

Art.81 C.mun.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

Pe cererea de demisie scrieti "fara preaviz" . Dupa care emiteti decizia de incetare a c.i.m.
Deci eu pentru cele 20 de zile de preaviz nu pot sa ii scad bani? Pentru ca asa doreste directorului firmei.
Pentru ce sa-i scadeti bani ?

Daca vorbim despre o demisie fara preaviz, perioada de preaviz nu este platita daca s-a renuntat in totalitate la ea sau este platita in functie de zilele de preaviz efectuate.
Cornel Vasile, Consilier juridic