Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Se factureaza TVA clientilor externi intra sau ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Se factureaza TVA clientilor externi intra sau extracomunitari ?

Firma mea executa lucrari de consultanta tehnica pentru clienti din UE dar si din Elvetia sau alte state non-CE

In facturile cele emit acestor clienti trebuie sa trec si val TVA ? si daca da care ar fi cuantumul acestora. Aceasta intrebare s-a nascut dupa intrarea Romaniei in UE .

Dubiile ce se nasc apar si din faptul ca Romania nu face parte inca din zona Euro ! poate vi se pare puerila chestiunea dar n-as dori sa ma trezesc cu surprize in viitor

Multumesc celor ce pot da o precizare
Corsin a scris:

Firma mea executa lucrari de consultanta tehnica pentru clienti din UE dar si din Elvetia sau alte state non-CE

In facturile cele emit acestor clienti trebuie sa trec si val TVA ? si daca da care ar fi cuantumul acestora. Aceasta intrebare s-a nascut dupa intrarea Romaniei in UE .

Dubiile ce se nasc apar si din faptul ca Romania nu face parte inca din zona Euro ! poate vi se pare puerila chestiunea dar n-as dori sa ma trezesc cu surprize in viitor

Multumesc celor ce pot da o precizare

Pentru a avea un raspuns trebuie sa specificati mai exact tipul serviciului asa cum este prevazut in contract. Mai trebuie precizat daca consultanta este efectuata asupra unui bun imobil sau mobil cat si localizarea bunului imobil.
Pt. dl Consilieru

Este vorba de contracte de interventii in asistenta tehnica, expertiza si consiliere in domeniul prospectiunii si evaluarii geoeconomice a substantelor minerale utile (zacaminte de minereuri)
Indeobste beneficiarii sunt entitati localizate in Europa EU sau Non EU si/sau in Africa care sunt la randul lor titularii unor permise sau concesiuni miniere asupra carora solicita serviciile de mai sus.

Lucrarile mentionate constau din deplasarea pe teren, investigarea zonelor concesionate si redactarea de rapoarte ce se livreaza beneficiarului. Detinerea unui titlu minier asupra unei suprafete releva de un bun imobil in opinia mea.

Cu aceste informatii aveti un inceput de raspuns ?

Cu multumiri
Corsin a scris:

Pt. dl Consilieru

Este vorba de contracte de interventii in asistenta tehnica, expertiza si consiliere in domeniul prospectiunii si evaluarii geoeconomice a substantelor minerale utile (zacaminte de minereuri)
Indeobste beneficiarii sunt entitati localizate in Europa EU sau Non EU si/sau in Africa care sunt la randul lor titularii unor permise sau concesiuni miniere asupra carora solicita serviciile de mai sus.

Lucrarile mentionate constau din deplasarea pe teren, investigarea zonelor concesionate si redactarea de rapoarte ce se livreaza beneficiarului. Detinerea unui titlu minier asupra unei suprafete releva de un bun imobil in opinia mea.

Cu aceste informatii aveti un inceput de raspuns ?

Cu multumiri

1. pentru facturare catre beneficiar in UE: cu conditia ca beneficiarul sa fie persoana impozabila cu sediul fix in UE- se factureaza fara tva pe factura inscrieti: "neimpozabil in Romania"
operatiune incadrata la art 133 (2) g)
2. pentru facturarea catre beneficiar cu sediul in afara UE: facturare fara tva, operatiune scutita cu drept de deducere.

Sa inteleg deci ca pentru o prestatie facturata sa zicem 10 000 € unui client elvetian as avea dreptul sa deduc in favoarea firmei mele suma de 1900 € ?

Pentru primul punct e clar

Multumesc pentru atentie
Corsin a scris:

Sa inteleg deci ca pentru o prestatie facturata sa zicem 10 000 € unui client elvetian as avea dreptul sa deduc in favoarea firmei mele suma de 1900 € ?

Pentru primul punct e clar

Multumesc pentru atentie

Nu.
Scutit cu drept de deducere inseamna ca tva-ul de la cumpararile efectuate de firma in scopul desfasurarii acestei activitati este deductibil in procent de 100 %.
Daca operatiunea ar fi fost scutita fara drept de deducere, atunci contabilul calculeaza o prorata in functie de ponderea activitatilor fara drept de deducere in totalul vanzarilor (exclusiv tva). In urma acestor calcule va rezulta ca doar o parte din tva de la cumparari va fi deductibil.
Intortochiate sunt taxele astea!:weg:
Oranina Dumitru, Contabil