Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general clarificare chirie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

clarificare chirie

societatea are o cladire, desfasoara ca activitate principala comertul cu diferite produse.inchiriaza o parte din suprafata cladirii catre o alta societate comerciala, si obtine un venit nesemnificativ in comparatie cu venitul obtinut din activitatea principala. deoarace acest venit este ocazional trebuie sa calculeze prorata la sfarsitul anului, mentionez ca sediul a fost achizitionat de la o persoana fizica in anul 2004, deci nu a avut TVA. si inca ceva - este o operatiune scutita de tva, deci societatea factureaza fara tva chiria.
MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU ORICE SFAT
n-am inteles intrebarea
:hm:
societatea are o cladire, desfasoara ca activitate principala comertul cu diferite produse.inchiriaza o parte din suprafata cladirii catre o alta societate comerciala, si obtine un venit nesemnificativ in comparatie cu venitul obtinut din activitatea principala. deoarace acest venit este ocazional trebuie sa calculeze prorata la sfarsitul anului, mentionez ca sediul a fost achizitionat de la o persoana fizica in anul 2004, deci nu a avut TVA. si inca ceva - este o operatiune scutita de tva, deci societatea factureaza fara tva chiria.
MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU ORICE SFAT

cladirea a fost cumparata de la o persoana fizica in 2004 iar facturarea chiriei catre societatea chiriasa este fara tva, iar societatea desfasoara comert cu diferite produse - acesta find obiectul principal de activitate
societatea trebuie sa calculeze prorata la sfarsitul anului?
Prorata se calculeaza cind nu se poate identifica tva deductibil pe destinatii. Daca se poate nu este necesara calcularea proratei.
Pt venit din inchiriere, in mod normal nu aveti cheltuieli, deci nu deduceti tva aferent acestei activitati. Rezulta ca nu trebuie calculata prorata. Daca insa aveti cheltuieli cu tva, atunci pt a nu calcula prorata, trebuie sa aveti o evidenta separata pt tva-ul acestora si sa nu-l deduceti.
Art 147
"(4) Achizitiile destinate exclusiv realizarii de operatiuni care nu dau drept de deducere, precum si de investitii care sunt destinate realizarii de astfel de operatiuni se inscriu intr-o coloana distincta din jurnalul pentru cumparari pentru aceste operatiuni, iar taxa deductibila aferenta acestora nu se deduce.
(5) Achizitiile pentru care nu se cunoaste destinatia, respectiv daca vor fi utilizate pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere sau pentru operatiuni care nu dau drept de deducere, ori pentru care nu se poate determina proportia in care sunt sau vor fi utilizate pentru operatiuni care dau drept de deducere si operatiuni care nu dau drept de deducere se evidentiaza intr-o coloana distincta din jurnalul pentru cumparari, iar taxa deductibila aferenta acestor achizitii se deduce pe baza de pro-rata."

Daca nu se taxeaza operatiunea de inchiriere, ar trebui sa faceti ajustare tva cf art 149 sau 161, dar in cazul de mai sus fiind achizitionat de la o PF nu ati dedus tva aferent acestei cladiri. Aveti grija insa la modernizarile care depasesc 20% din valoarea totala a bunului imobil modernizat.