Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare mostenire de la mostenitori fara succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare mostenire de la mostenitori fara succesiune

Buna ziua.Pot cumpara un teren de la mostenitori,si dupa aceea sa ma ocup de intabulare?Ar fi vorba de timp.Mostenitorii se pot intalni sa semneze ,dar nu pot sta mai mult de doua zile.Nu stiu cum sa procedez.Ei nu au dezbatut succesiunea.
Trebuie sa dezbata intai succesiunea. Nu se poate vanzare fara extras de carte funciara, ceea ce presupune cadastru si intabulare. Poate sa faca procura cuiva sa se ocupe, si procura sa va vanda ulterior.
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa discuati cu mostenitorii si sa formuleze procura pentru cineva astfel incat sa se dezbata succesiunea, sa se faca intabularea si apoi sa va vanda.
Nu se poate vinde fara dezbatere succesiune,certificat mostenitor,cadastru,intabulare CF,extras carte CF ptr.vanzare.
Multumesc pentru raspuns.Poate sa dezbata succesiunea altcineva in numele mostenitorilor daca are procura?Pentru ca as face un act la notar ca le-am dat banii .Poate sa-mi faca mie procura ,dupa care sa-i vand sotiei?Sau trebuie cineva din afara familiei? In cazul in care nu se poate asa ,si ma inteleg sa facem actele mai tarziu,si le dau un avans cu un precontract de vanzare al terenului ,ce sanse am sa se razgandeasca,sa-mi dea avansul inapoi,si sa vanda altcuiva?Cum pot evita o astfel de neplacere?
Dezbaterea succesorala poate fi realizata de o terta persoana, prin procura speciala.