avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren mostenit partial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren mostenit partial


Bunicul meu decedat are 4mostenitori pentru niste hectare de pamant care mi-au fost promise mie(titlul de proprietate rste pe numele lui).Cu 2 mostenitori am facut acte vanzare-cumparare,cu fratii mei voi dezbate succesiunea(tatal meu drcedat fiind al 3lea mostenitor).problema este cu cel de-al 4 mostenitor decedat,nu se poate dezbate succesiunea deoarece fiica e plecata in italia.cum ar putea sa-mi trimita procura?doresc sa vand pamanturile.cum as putea definitiva actele?pot face intabularea pentru o parte din pamanturi si sa le vand?ce variante as avea?
Cel mai recent răspuns: yousn26 , utilizator 18:48, 19 Octombrie 2020
Revin..cu un raspuns..pentru ca am rezolvat situatia,dupa multa bataie de cap si MULTE,MULTE acte si hartii.
Antecontractele cu cei doi nu mai erau valabile..
Dupa multe succesiuni dezbatute sa ajungem la cei in viata..
Cea din Italia mi-a lasat procura sa ma ocup de tot ce inseamna succesiune pe aceste terenuri,inclusiv intabulare,cadastru.
Toti 3 mostenitori (eu al 4 lea) mi-au dat procura sa ma ocup de vanzarea terenurilor(procura si pentru cadastru,intabulare..etc).
Si astfel nu a mai fost nevoie sa mi le vanda ei,si apoi eu sa le vand la randul meu.
A fost greu,ca si alergatura,hartii..dar am rezolvat intr-un final(acum 4 ani).
Ma simteam datoare sa raspund,ca si rezolvare,pentru cei care se confrunta cu o situatie similara.,

yousn26 a scris:


Bunicul meu decedat are 4mostenitori pentru niste hectare de pamant care mi-au fost promise mie(titlul de proprietate rste pe numele lui).Cu 2 mostenitori am facut acte vanzare-cumparare,cu fratii mei voi dezbate succesiunea(tatal meu drcedat fiind al 3lea mostenitor).problema este cu cel de-al 4 mostenitor decedat,nu se poate dezbate succesiunea deoarece fiica e plecata in italia.cum ar putea sa-mi trimita procura?doresc sa vand pamanturile.cum as putea definitiva actele?pot face intabularea pentru o parte din pamanturi si sa le vand?ce variante as avea?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme teren agricol, partaj succesoral fara cadastru rania1983 rania1983 buna ziua, sper din suflet sa primesc un raspuns lamuritor din partea dvs. Cum pot rezolva o situatie a unor terenuri agricole astfel: Titlu de proprietate ... (vezi toată discuția)
Cumparare mostenire de la mostenitori fara succesiune fermier fermier Buna ziua.Pot cumpara un teren de la mostenitori,si dupa aceea sa ma ocup de intabulare?Ar fi vorba de timp.Mostenitorii se pot intalni sa semneze ,dar nu pot ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune de scurta durata ghiler ghiler Parintii mei au cumparat un teren agricol in urma cu 20 ani, pe baza de chitanta de mana. Terenul a fost achizitionat de la unul din cei 2 mostenitori ai ... (vezi toată discuția)