Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren mostenit partial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren mostenit partial

Bunicul meu decedat are 4mostenitori pentru niste hectare de pamant care mi-au fost promise mie(titlul de proprietate rste pe numele lui).Cu 2 mostenitori am facut acte vanzare-cumparare,cu fratii mei voi dezbate succesiunea(tatal meu drcedat fiind al 3lea mostenitor).problema este cu cel de-al 4 mostenitor decedat,nu se poate dezbate succesiunea deoarece fiica e plecata in italia.cum ar putea sa-mi trimita procura?doresc sa vand pamanturile.cum as putea definitiva actele?pot face intabularea pentru o parte din pamanturi si sa le vand?ce variante as avea?
Revin..cu un raspuns..pentru ca am rezolvat situatia,dupa multa bataie de cap si MULTE,MULTE acte si hartii.
Antecontractele cu cei doi nu mai erau valabile..
Dupa multe succesiuni dezbatute sa ajungem la cei in viata..
Cea din Italia mi-a lasat procura sa ma ocup de tot ce inseamna succesiune pe aceste terenuri,inclusiv intabulare,cadastru.
Toti 3 mostenitori (eu al 4 lea) mi-au dat procura sa ma ocup de vanzarea terenurilor(procura si pentru cadastru,intabulare..etc).
Si astfel nu a mai fost nevoie sa mi le vanda ei,si apoi eu sa le vand la randul meu.
A fost greu,ca si alergatura,hartii..dar am rezolvat intr-un final(acum 4 ani).
Ma simteam datoare sa raspund,ca si rezolvare,pentru cei care se confrunta cu o situatie similara.,

yousn26 a scris:

Bunicul meu decedat are 4mostenitori pentru niste hectare de pamant care mi-au fost promise mie(titlul de proprietate rste pe numele lui).Cu 2 mostenitori am facut acte vanzare-cumparare,cu fratii mei voi dezbate succesiunea(tatal meu drcedat fiind al 3lea mostenitor).problema este cu cel de-al 4 mostenitor decedat,nu se poate dezbate succesiunea deoarece fiica e plecata in italia.cum ar putea sa-mi trimita procura?doresc sa vand pamanturile.cum as putea definitiva actele?pot face intabularea pentru o parte din pamanturi si sa le vand?ce variante as avea?