Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot obtine somajul in conditiile acestea?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot obtine somajul in conditiile acestea?

Buna ziua, as vrea sa stiu daca pot obtine somajul in conditiile urmatoare:
angajat de doi ani in cadrul firmei cu contract pe 4 ore, perioada nedeterminata, salariu minim pe economie. Doresc sa demisionez, am anuntat contabila despre preaviz, inca nu l-am depus, dar e posibil in revisal deja sa ma fi bagat in preaviz.

Pot sa imi depun actele pt somaj daca eu sunt angajatul care doreste sa plece sau trebuie sa fiu dat afara?

Trebuie sa vorbesc cu seful sau contabila despre acest aspect?

Daca deja m-a bagat in preaviz, se mai poate face ceva?

Multumesc pentru raspunsuri.
1. In REVISAL nu se opereaza preavizul .... cine v-a spus asa ceva , v-a informat gresit.

2. Art. 17 din Legea 76/2002
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:

Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.

Încetarea contractului individual de muncă prin demisie (art.81 c.mun.), cu acordul partilor (art.55 lit.b C.mun.), desfacere disciplinara a c.i.m. (art.61 lit.a C.mun.) etc. exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.

Va multumesc pentru raspunsul clar. :)