Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... parcare privata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

parcare privata

Buna ziua.
Sunt proprietara a unui apartament nou-2014.
Cum terbuie sa procedam cu parcarile rezervate in numar suficient de catre constructor,doar ca unele sunt in fata blocului altele in spate.
Aici toti isi instaleaza placute (Proprietate privata, Rezervat ap13) cum vrea ,si daca nu-i convine luna aceasta undeva, schimba placutele in alta parte. Sunt legale aceste placute?Recent am fost operata si parchez masina in fata blocului unde vecinul si-a pus placuta.La intoarcere imi gasesc stergatoarele ridicate cu biletel ca parcarea are proprietar.Nu avem nici o hotarare a condominiului,chiar ii rog sa facem o adunare sa tragem la sorti care si unde ii cade,dar nu sunt de acord.Pot si eu sa-mi instalez placuta unde vreau...(locul rezervat parcarilor)? Pacarile in actul de vanzare cumparare sunt in diviziune..Ce trebuie sa fac? m-am saturat de neplaceri.... Cum trebuie sa facem respectand legea?
Raman in asteptarea unui raspuns ,urandu-va o zi buna si multumesc in anticipare.
:frantic:
Daca fiecare si-a pus placuta pe cate o parcare inseamna ca si dumneavoastra ati procedat la fel sau trebuia sa procedati la fel.
Daca ati parcat acum pe locul marcat de un vecin, este normal ca acel vecin sa se supere; nu cred ca el a parcat pe locul marcat de dumneavoastra.
Daca s-ar fi tras la sorti si acel loc revenea vecinului dumneavoastra era acelasi lucru acum.
Atat timp cat exista locuri de parcare pentru fiecare proprietar,problema individualizarii acestora o puteti solutiona prin reprezentantul legal al asociatiei de proprietari,in persoana presedintelui de asociatie