Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare in deplasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare in deplasare

Buna ziua,
Conform Art. 111. din CM"Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale"
Va rog sa -mi spuneti cum trebuie sa fie pontate legal noptile pt un sofer care pleaca in cursa luni dimineata si se intoarce vineri seara, conduce toata ziua, iar noptile se afla in pauza de lucru - doarme la hotel. Soferul primeste diurna pt toata perioada deplasarii, cazare la hotel etc, dar este pontat doar orele efectiv conduse, nu si pauzele de lucru.
Vi se pare legal si corect ?
Este corect , intrucat pauzele nu constituie timp de munca.

ȚTimpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca....Ț
Asa interpretez si eu . Insa o experta in legislatie imi spune ca atata timp cat salariatul se afla "la dispozitia angajatorului " - art 111 el trebuie platit pentru toate orele , inclusiv pentru pauzele din timpul deplasarii.
La dispozitia angajatorului in perioada in care presteaza munca ,nu si atunci cand doarme.
@crisdarie
Conf art 4 HG 1860/2006 "......Pe timpul delegării nu se pot plăti ore suplimentare.."
Dar HG-ul este pentru personalul autorităţilor şi instituţiilor publice ! In mediul privat este altfel se pare.