avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... VIZA FLOTANT
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

VIZA FLOTANT

Ce Lege reglementeaza viza de flotant?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 08:41, 20 Septembrie 2009
Ordonanta de urgenta nr. 97/2005, art.30
Ultima modificare: Miercuri, 12 August 2009
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Ordonanţă de urgenţă nr. 97/2005

din 14/07/2005

privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor român
daca locuiesc 2 saptamani pe luna la aceea adresa tb. sa-mi pun viza de flotant?
Nu cred ca e obligatoriu daca locuiti interminent.
In schimb este obligatoriu sa participati la palat intretinerii, daca sunt cheltuieli calculate pe nr de locatari.
grace_r a scris:

Nu cred ca e obligatoriu daca locuiti interminent.
In schimb este obligatoriu sa participati la palat intretinerii, daca sunt cheltuieli calculate pe nr de locatari.
ati citit cu atentie legea 230 ?
in ea se prevede ca , pe baza unei cereri scrise, orice persoana care sta mai putin de 15 zile la un domiciliu sa poata fi scutita de la plata cheltuielilor pe persoana. acest subiect a fost dezbatut in mai multe topice si nu-si mai are rostul inca o dezbatere aici.
Ultima modificare: Miercuri, 12 August 2009
ContSters61266, utilizator

Alte discuții în legătură

Viza de flotant este obligatorie? ContSters89081 ContSters89081 Buna ziua. Daca se inchiriaza un spatiu cu acte legale - contract de inchiriere inregistrat la sectia financiara - mai este necesar/OBLIGATORIU ca proprietarul ... (vezi toată discuția)
Obligatiile proprietarului la inchiriere danielamrom danielamrom Buna ziua, Am inchiriat de curand un apartament ( care este proprietatea parintilor mei, deci nu este pe numele meu) si atunci cand am anuntat ... (vezi toată discuția)
Viza de flotant razvan217 razvan217 Buna ziua, Pentru a face viza de flotant, gazda o sa plateasca ceva la taxe si impozite pe perioada in care o sa beneficiez de acea viza? (vezi toată discuția)