Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscriere in cartea funciara a dreptului de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscriere in cartea funciara a dreptului de servitute

Buna ziua,
Se da un proprietar ce a parcelat un teren insa fara sa reglementeze un drum de servitute. Asa zisul drum de acces face parte dintr-ul lot ce are forma de T drumul finnd bara verticala iar celelate parcele fiind dispuse in stanga si drepta "drumului"
Noi dorim sa cumparam un lot ce are acces direct la drumul public insa ne-am gandit ca pe viitor, atat lotul cu drumul cat si lotul din spatele lotului ce vrem sa il cumparam isi vor schimba proprietarii si proprietarul lotului in forma de T care include accesul la celelate loturi poate refuza accesul pe terenul lui celorlati proprietari. Atunci viitorul proprietar al lotului din spatele terenului nostru ne poate cere noua acces? acesta devenind in mod evident loc infundat.
Am propus inscrierea in CF a lotului T cu drumul, ca sarcina , drept de trecere in favoare loturilor fara acces direct la drumul public, insa situatia e un pic mai complicata deoarece in acest moment toate loturile au acelasi proprietar si cel putin aparent, asta impiedica inscrierea in CF a acestui drept de servitute.
Stiu. Suflu in iaurt. Insa incerc sa evit orice posibila neplacere acum cat pot.

Multumiri

uncas, utilizator