Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Despre achiztiile intracomunitare ale unei firme de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Despre achiztiile intracomunitare ale unei firme de transport marfa noua infiintata

Buna seara.
Am infiintat recent o firma de transport marfa (SRL-D) si sunt total nelamurit in legatura cu achizitia unui camion din Germania sau Olanda.
Cum pot lua acel camion fara sa platesc TVA la cumparare ,daca eu nu sunt inregistrat platitor TVA in Romania?
Ma pot inregistra platitor TVA doar intracomunitar,stiu asta,exista un plafon de 10.000e pentru achizitii calculat timp de 1 an si ce depaseste aceasta suma trebuie sa platesc TVA in Romania sau am inteles eu gresit?
Va rog sa ma lamuriti si pe mine ,pentru ca sunt in ceata total:sorry:
Daca vreti sa va inregistrati ca platitor de T.V.A., trebuie s-o faceti inaintea achizitionarii camionului. Inteleg ca acesta costa peste 10.000 euro si, ca urmare, trebuie sa va inscrieti in R.O.I.

Nu stiu ce aveti de gand mai departe iar chestia asta e importanta pentru a va da un raspuns cat mai la obiect si sa nu platiti bani unde nu trebuie. Deci, dati-ne mai multe amanunte.