Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Am voie sa fotografiez preturile intr-un magazin?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Am voie sa fotografiez preturile intr-un magazin?

Buna seara,

In aceasta seara am fost in penny market, am vrut sa fotografiez cateva preturi care erau expuse in magazinul respectiv. Dupa cateva momente apar 2 paznici care imi spun ca este interzis sa fac fotografii in magazin conform afisului de la intrare. Eu din cate stiu preturile unui magazin sunt publice. Am voie sa fac fotografii in magazin desi au la intrare acel afis in care dansii sustin ca este interzisa fotografierea?
Buna seara!
Nu stiu sa va citez articole de lege, dar, de la cateva cunostinte ce lucreaza in domeniu, stiu ca este interzisa fotografierea preturilor, din motive de ...concurenta. Acum vreo 10-15 ani fiecare magazin mare avea 2-3 angajati care se plimbau prin magazinele concurente, sa studieze piata. Preturile erau publice, le puteau memora, dar nu aveau voie sa le noteze/ fotografieze...
In ziua de astazi e ceva mai dificil sa ii poti depista, oricine poate face poze pe blat cu telefonul, dar cred ca regula este aceeasi...nu ii poti da concurentei "mura in gura", trebuie sa se chinuie si ea un pic.... :D

In interiorul magazinului va aflati pe o proprietate privata si va poate fi interzis fotografiatul. Poate sunteti de la concurenta!;)
Care era scopul fotografierii preturilor?
Admin, administrator
Strict informativ. Doresc sa primesc un raspuns si din partea unui avocat (in cazul in care se afla in acest moment un avocat pe forum). Va multumesc pentru pareri!
P.S.: Cu acelasi magazin am avut o problema acum 1 an legata de un pret, la casa era un pret iar la raft un pret mai mic.
valentin0001, utilizator
In apropierea si in interiorul anumitor unitati,inclusiv comerciale atat timp cat intri pe spatiul lor inseamna ca esti de acord cu termenii si conditiile impuse de ei,respectiv fotografierea filmarea/interzisa
Spatiul magazinului este proprietarea respectivei firme.
Daca patronul/administratorul nu permit sa se filmeze, clientii au obligatia sa respecte conditiile impuse in cadrul unityatii respective
Este situatie similara muzeelor,unitatilor speciale=militare,aeroporturilor,etc
Obligatia de a nu se filma /fotografia este intemeiata pe disp noul cod civil dreptul la propria imagine si la viata privata
Art. 71
Dreptul la viaţa privată
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private.
(2) Nimeni nu poate fi supus vreunor imixtiuni în viaţa intimă, personală sau de familie, nici în domiciliul, reşedinţa sau corespondenţa sa, fără consimţământul său ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.
(3) Este, de asemenea, interzisă utilizarea, în orice mod, a corespondenţei, manuscriselor sau a altor documente personale, precum şi a informaţiilor din viaţa privată a unei persoane, fără acordul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.

Art. 74
Atingeri aduse vieţii private
Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private:
a) intrarea sau rămânerea fără drept în locuinţă sau luarea din aceasta a oricărui obiect fără acordul celui care o ocupă în mod legal;
b) interceptarea fără drept a unei convorbiri private, săvârşită prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, în cunoştinţă de cauză, a unei asemenea interceptări;
c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;
d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
e) ţinerea vieţii private sub observaţie, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege;
f) difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viaţa intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză;
g) difuzarea de materiale conţinând imagini privind o persoană aflată la tratament în unităţile de asistenţă medicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanţe în legătură cu boala şi cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptăţite;
h) utilizarea, cu rea-credinţă, a numelui, imaginii, vocii sau asemănării cu o altă persoană;
i) difuzarea sau utilizarea corespondenţei, manuscriselor ori a altor documente personale, inclusiv a datelor privind domiciliul, reşedinţa, precum şi numerele de telefon ale unei persoane sau ale membrilor familiei sale, fără acordul persoanei căreia acestea îi aparţin sau care, după caz, are dreptul de a dispune de ele.

Pretul produselor poate sa fie diferit,intre raft si casa de marcat ,datorita TVA-ului care la unele etichete la raft nu se mentioneaza
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

In apropierea si in interiorul anumitor unitati,inclusiv comerciale atat timp cat intri pe spatiul lor inseamna ca esti de acord cu termenii si conditiile impuse de ei,respectiv fotografierea filmarea/interzisa
Spatiul magazinului este proprietarea respectivei firme.
Daca patronul/administratorul nu permit sa se filmeze, clientii au obligatia sa respecte conditiile impuse in cadrul unityatii respective
Este situatie similara muzeelor,unitatilor speciale=militare,aeroporturilor,etc
Obligatia de a nu se filma /fotografia este intemeiata pe disp noul cod civil dreptul la propria imagine si la viata privata
Art. 71
Dreptul la viaţa privată
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private.
(2) Nimeni nu poate fi supus vreunor imixtiuni în viaţa intimă, personală sau de familie, nici în domiciliul, reşedinţa sau corespondenţa sa, fără consimţământul său ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.
(3) Este, de asemenea, interzisă utilizarea, în orice mod, a corespondenţei, manuscriselor sau a altor documente personale, precum şi a informaţiilor din viaţa privată a unei persoane, fără acordul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.

Art. 74
Atingeri aduse vieţii private
Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private:
a) intrarea sau rămânerea fără drept în locuinţă sau luarea din aceasta a oricărui obiect fără acordul celui care o ocupă în mod legal;
b) interceptarea fără drept a unei convorbiri private, săvârşită prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, în cunoştinţă de cauză, a unei asemenea interceptări;
c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;
d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
e) ţinerea vieţii private sub observaţie, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege;
f) difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viaţa intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză;
g) difuzarea de materiale conţinând imagini privind o persoană aflată la tratament în unităţile de asistenţă medicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanţe în legătură cu boala şi cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptăţite;
h) utilizarea, cu rea-credinţă, a numelui, imaginii, vocii sau asemănării cu o altă persoană;
i) difuzarea sau utilizarea corespondenţei, manuscriselor ori a altor documente personale, inclusiv a datelor privind domiciliul, reşedinţa, precum şi numerele de telefon ale unei persoane sau ale membrilor familiei sale, fără acordul persoanei căreia acestea îi aparţin sau care, după caz, are dreptul de a dispune de ele.

Pretul produselor poate sa fie diferit,intre raft si casa de marcat ,datorita TVA-ului care la unele etichete la raft nu se mentioneaza

Din ce inteleg de la tine, daca respectivii pun au afis pe care il vad des "Avem dreptul sa ne selectam clientela", asta inseamna ca ei pot sa aleaga cine sa intre si cine sa nu intre in magazinul respectiv? Nu e discriminare? Acel spatiu privat nu este destinat publicului?