Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Supermarketurile sunt locuri publice?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Supermarketurile sunt locuri publice?

Avem voie sa filmam/pozam,in locurile publice?
Avem voie sa fimam/pozam in magazine,minimarket,supermarket,parcuri,biserici,primarii,spitale?
Dupa parerea mea, acestea sunt locuri publice.
Orice local deschis publicului este un loc public.
Problema cu fotografiatul/filmatul in spatiul public tine strict de strategia administratorului/
patronului,care functie de regulamentul de ordine interioara poate interzice fotografiatul/
filmatul ,insa acest lucru trebuie sa fie anuntat prin afise sau panouri vizibile.
Legea nu este clara,deoarece in spital apartinatorului unui pacient le este interzis sa fotografieze situatia din sala de asteptare,sau alte aspecte ce tin de curatenie,dar in cazul reportajelor se permite filmarea interiorului unitatii medicale
La fel la unitatile de cult este interzisa fotografierea/filmarea interiorului lacasului dar se fotografiaza si se filmeaza in timpul slujbelor de nunta sau botez...
La fel in cazul parcurilor,exista dubla practica-la Tg Jiu ai voie sa te fotografiezi langa sau pe operele lui Brancusi...