avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1258 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Supermarketurile sunt locuri publice?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Supermarketurile sunt locuri publice?

Avem voie sa filmam/pozam,in locurile publice?
Avem voie sa fimam/pozam in magazine,minimarket,supermarket,parcuri,biserici,primarii,spitale?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:54, 22 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dupa parerea mea, acestea sunt locuri publice.
Orice local deschis publicului este un loc public.
Problema cu fotografiatul/filmatul in spatiul public tine strict de strategia administratorului/
patronului,care functie de regulamentul de ordine interioara poate interzice fotografiatul/
filmatul ,insa acest lucru trebuie sa fie anuntat prin afise sau panouri vizibile.
Legea nu este clara,deoarece in spital apartinatorului unui pacient le este interzis sa fotografieze situatia din sala de asteptare,sau alte aspecte ce tin de curatenie,dar in cazul reportajelor se permite filmarea interiorului unitatii medicale
La fel la unitatile de cult este interzisa fotografierea/filmarea interiorului lacasului dar se fotografiaza si se filmeaza in timpul slujbelor de nunta sau botez...
La fel in cazul parcurilor,exista dubla practica-la Tg Jiu ai voie sa te fotografiezi langa sau pe operele lui Brancusi...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am voie sa fotografiez preturile intr-un magazin? valentin0001 valentin0001 Buna ziua Seara trecuta am fost in penny market, am vrut sa fotografiez cateva preturi care erau expuse in magazinul respectiv. Dupa cateva momente apar 2 ... (vezi toată discuția)
Am voie sa fotografiez preturile intr-un magazin? valentin0001 valentin0001 Buna seara, In aceasta seara am fost in penny market, am vrut sa fotografiez cateva preturi care erau expuse in magazinul respectiv. Dupa cateva momente ... (vezi toată discuția)
Fotografierea sau filmarea in spatii comerciale in cazuri de ilegalitate. AlexIS30 AlexIS30 - Pentru a proba ca exista o diferenta intre pretul afisat la raft si cel de pe bonul fiscal este legal sa facem poze sau sa filmam eticheta de la raft? Doar ... (vezi toată discuția)