avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

va rog sa imi spuneti daca eu in ultimele 12 luni am avut 2 joburi cu norma partiala de munca, 6 ore la o firma respectiv 2 ore la o firma beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului si daca da cum se calculeaza.


Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:39, 16 Mai 2016
Cele doua c.i.m. au fost in aceeasi perioada sau in perioade diferite ?
1. Veti putea beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) indierent daca ati lucrat cu timp normal sau partial de lucru, la unul sau mai multi angajatori.

2. Indemnizatia pentru CCC se va calcula avand in vedere veniturile de la toti angajatorii din cele 12 luni eligibile.
OUG nr. 111 din 8 decembrie 2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor
- pana la 01.07.2016
art.2
..
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) - CCC cu o durata de 1 an - se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR (600 leei) şi nici mai mare de 6,8 ISR (3400 lei)

(3) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) - CCC cu o durata de 2 ani - se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR (600 lei) şi nici mai mare de 2,4 ISR.(1200 lei)

- incepand cu 01.07.2016
art.2
...
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată. (n.m. : 1063 lei)
....

Art.3 din OUG 111/2010
..
(4) În cazul în care o persoană realizează concomitent venituri supuse impozitului din mai multe surse, se vor lua în calcul toate veniturile lunare încasate de aceasta.
....
cele doua cim au fost in acelasi timp..multumec!
Se vor lua în calcul toate veniturile lunare încasate de dvs in baza ambelor c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare minima indemnizatie crestere copil elenutza_12 elenutza_12 Buna ziua, AM nascut in sept 2014 al doilea copil si indemnizatia calculata este de 748 lei. Stiu ca de la 1.07 indemnizatia minima conform noii legi va fi de ... (vezi toată discuția)
Concediul crestere copil vio1952 vio1952 daca am doua joburi,la stat am 1500 ron venit net,la privat 500ron,indemnizatia se calculeaza cumulat?85%din 2000ron?si daca as opta pentru doi ani ccc as ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copii la 1/2 norma. colceriumari-bv colceriumari-bv O viitoare mamica a lucrat 15 luni cu 1/2 norma, are dreptul la indemnizatie de crestere a copilului? In ce cuantum? (vezi toată discuția)