Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

As putea eu, ca societate comerciala sa declar insolventa o alta societate comerciala, care nu mi-a achitat un debit vechi de 1 an? Ce conditii trebuie sa indeplinesc sa pot formula cererea? Ce trebuie sa contina cererea si de ce acte ma pot folosi?
adica daca s-au inscris ipoteci ,gajuri, garantii asupra bunurilor imobile sau mobile ale debitorului, orice ar putea sa va confere preferinta la distribuirea pretului. Declaratia daca doriti sau nu sa participati la o eventuala reorganizare a debitorului ( daca o va cere).
pai si daca nu am niciun fel de garantii sau ipoteci, mai pot introduce cererea?
Daca acea creanta este de minim 30.000 lei introduceti-o.
Nu cred ca e un motiv de respingere faptul ca nu aveti garantii sau ca nu aveti posibilitatea sa participati la reroganizrea debitorului. Nu toti au garantii si nu toti au capacitatea de a participa la reorganizare