avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apometre cu citire radio (pareri)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apometre cu citire radio (pareri)

In Asociatia noastra dorim sa schimbam apometrele vechi (de 3-4 feluri), si vechimi cuprinse intre 13 si 3/4 ani cu unele noi si mai ales cu citire radio. Citirea radio/automata o dorim datorita problemelor lunare (autocitirea incorecta de catre proprietari sau omiterea transmiterii acestora), fapt ce genereaza diferente intre consumurile citite de catre furnizori si proprietari.
Intre cele cateva modele de apometre prezentate de catre furnizori (ce fac montajul, citirea si transmiterea catre Asociatie a consumurilor), la partea de pret per bucata, cost al citirii si posibilitate rate sunt aproximativ egali (+ / - cativa lei).
In vederea luarii unei decizii finale in Comitet, va rog daca se poate sa impartasiti din experienta care modele dintre cele 2 de mai jos par a fi mai fiabile. Unul este de productie poloneza (contine cuvintul APA) iar un altul de productie germana (contine cuvantul Aqua). Dupa cum probabil stiti, polonezii sunt "chinezii" Europei iar nemtii nu mai sunt nici ei ceea ce au fost..
In luarea deciziei, ne intereseaza argumentul fiabilitate nu al costului cel mai mic.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Va feriti sa denumiti o marca de apometru - dar majoritatea userilor nu se sfiiesc sa scrie RADET, Ap0aNova, E-ON, E-nel...
La asociatia noastra s-a impementat un mic proiect cu astfel de apometre la doua blocuri, un bloc cu o scara (P+10) cu 44 apt si un al doi-lea bloc, (P+4), cu 20 apt. Montarea apometrelor s-a efectuat in urma cu cateva luni si rezultatele sunt foarte bune - gandindu-ma in primul rand la acele diferente care apar mereu intre cantitatea masurata de apometrul de bransament si suma cantitatilor declarate de catre proprietari.
Practic, la blocul cu 20 apt. nu s-a inregistrat nicio diferenta de-a lungula a 4 luni, insa la blocul P+10, gasim in fiecare luna o diferenta de 10-15 mc.
Incercam sa depistam cauza acestor diferente, insa pana acum nu am gasit-o. Cineva a propus sa imprumutam un contor de bransament de buna calitate, adica clasa de precizie C si sa-l montam in serie cu apometrul de bransament. Ei, in acest fel vom observa daca sunt diferente si intre cele doua apometre (de bransament), ne vom clarifica ca (hiba) este la noi, urmand sa mai cercetam. Daca suma cantitatilor gasita pe apometrele interioare se regaseste si pe contorul martor, atunci este clar ca vom solicita furnizorului sa schimbe apometrul de bransament.
Apometrele noastre sunt marca Techem, adica nemtesti, ca si clasa de precizie se situiaza intre clasa C si B, suntem sub contract cu firmarespectiva si c/val. citire si trimiterea rezultatelor ne costa 2.08 lei / apometru.
Sigur ca sunt avantaje, mai ales ca proprietarul nu mai are grija citirii si aducerii la asociatie a indecsilor. Mai mult, citirea se face la doar 5 -6 ore de citirea efectuata de furnizor. Citirea celor 44 contori dureaza 2-3 min.

Inainte de a va hotari sa schimbati aceste apometre, ar trebui sa va verificati f. bine instalaia de la subsol, precum si cele interioare, iar legatura intre teava verticala si intrarea in apometru sa fie cat mai scurta si fara posibilitatea de a fi demontata cu tot cu stutz (am gasit un astfel de caz mai de mult. Omul aprecia ca un consum de 4-5 mc erau indeajuns sa raporteze la asociatie (4 persoane) - asat pana la o verificare inopinata, cand am gasit in locul apometrului, un stuz de 400 mm, fara apometru... Am luat masuri si acum cetateanul consuma si raporteaza 12-15 mc !
Daca vreti, mai putem discuta pe mail: asloc_pt5@yahoo.com
Asadar, treburile la noi sunt clare, in scurt timp vom schimba toate apometrele, insa cautam sa achizitionam direct si apometrele si partea de citire si program sa "scapam" si de costurile cu citirea. Pana acum nu am gasit de unde putem procura apometrele + cititorul si programul...
Va multumesc pentru raspuns!
Am incercat sa nu scriu in mod clar denumirile celor 2 produse pt a nu fi considerat ca fac reclama unuia sau altuia. Apometrele se numesc APATOR (produs in Polonia) si DOMAQUA M (Germania); costurile sunt de +/- 2 (doi) lei. Cei care ofera apometrele nemtesti, ne citesc in acest moment si repartitoarele de caldura.
Ambii ofertanti citesc radio si transmit consumurile catre Asociatie si utilizator cat si calculele, dar in acest caz trebuie contorizarea tuturor apartamentelor. De asemenea, contractual se angajeaza sa faca citirea in aceeasi zi cu cei de la ApaNova si Radet pt a nu avea diferente decat nesemnificative.
In privinta apometrului de bransament am facut sesizare la RADET, au venit, l-au luat pt cateva zile si au revenit cu el (sa cu altul) spunand ca a fost verificat si este conform.
Am avut si noi suprize mai mici totusi decat cele cu stutzul, dar majoritatea utilizatorilor nu rotunjesc la intreg consumurile astfel incat pe un apartament putem avea diferente de cate 1mc cald si unul de rece..
Speram ca aceste noi contoare sa ne aduca intr-adevar avantajele promise.
Ca sa faceti aceasta investitie, mai inainte de toate faceti un calcul simplu. Cat din diferenta inregistrata in fiecare luna este acoperita de comisionul de calcul. Daca acestea doua sunt apropiate ca valoare, atunci nu cred ca merita s-o faceti. Daca diferentele sunt foarte mari, atunci investitia este eficienta, dar dupa ce inlaturati toate sursele de pierderi reale de apa.
Pana la urma conteaza banii pe care ii platesc locatarii, nu pentru ce platesc.
Alegeti de departe produsele Apator Metra.
Contoarele Apator Metra sunt produse in Cehia si Polonia. Corpul contorului se fabrica in Polonia carcasa si modulul radio sunt fabricate integral in Cehia.Asamblarea lor se face in Cehia.
La ora actuala aceste contoare au cel mai bun debit minim Q1 16 litri/ora la un contor de 1.6mc/ora. Clasa metrologica B+ (R100).
La o comparatie simpla contorul Apator Metra se situeaza pe primul loc in cea ce priveste precizia in masurare.
Aveti siguranta ca sunt fabricate in Europa avand certificat de origine.
In rest chestia cu contoare nemtesti prefer sa vin cu replica deja celebra ,,DOTORE, DOTORE,, !!!!
Eu nu am gasit pana acum un contor radio cu inscriptia MADE IN GERMANIA, totul doar la nivel declarativ, cand cerem un certificat de provenienta sau origine gata se termina discutia.
Or fi, dar nu scrie nicaieri, atunci noi ce sa credem.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apometre plus pierderi alex_tz2000 alex_tz2000 Buna ziua! Am apometre apa calda si apa rece. De luna trecuta administratorul a inceput sa puna lunar si o cantitate suplimentara de metri cubi apa rece si apa ... (vezi toată discuția)
Buna seara, de 5 ani de zile ne confruntăm cu o problema pe ... CostinelStoicea CostinelStoicea Buna seara, De 5 ani de zile ne confruntăm cu o problema pe care am sesizat-o de curând: un consum suplimentar destul de mare pe scara: în jur de 20-25 MC, ... (vezi toată discuția)
Montare apometre cu citire radio petricadracea petricadracea Poate au mai fost astfel de situatii si am dori un sfat. Lunar sunt pierderi de apa rece/calda, desi la subsol este totul uscat iar la verificarea in ... (vezi toată discuția)