Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru dezbatere succesiune/partaj succesoral ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru dezbatere succesiune/partaj succesoral pe cale judecatoreasca

Unul dintre succesibili nu se prezinta la notar pt. dezbaterea succesorala.Se poate cere in instanta doar dezbaterea succesiunii fara partaj succesoral?
Ce taxe de timbru ar fi in acest caz?
Multumesc anticipat
Cristian123c, utilizator
Obligatoriu ajungeți la instanta cu partajul.
Taxa depinde de valoarea imobilului.
Se va face și expertiza care ca costa inca vreo 1500 lei.
Puteți apela la avocat deoarece cheltuielile se împart intre moștenitori.
Puteți apela la avocat și doar pentru faza preliminara judecății care este foarte importanta și va poate ajuta și cu taxa de timbru pana una alta.
Cristian123c a scris:

Unul dintre succesibili nu se prezinta la notar pt. dezbaterea succesorala.Se poate cere in instanta doar dezbaterea succesiunii fara partaj succesoral?
Ce taxe de timbru ar fi in acest caz?
Multumesc anticipat

Buna ziua,
In cazul dvs. daca unul dintre succesibili nu se prezinta, nu veti putea dezbate succesiunea pe cale notariala, ci numai pe calea unei actiuni in instanta.

Se poate dezbate succesiunea fara partaj, dar nu este indicat, doarece veti avea dublul cheltuielilor de judecata, daca veti dori sa faceti ulterior partajul.

Daca nu aveti interes sa partajati bunurile intre mostenitori, atunci puteti solicita instantei numai stabilirea cotelor ce revin motenitorilor, fara a solicita partajarea acestor bunuri.

Este indicat sa apelati la un avocat cel putin pentru redactarea cererii.

Se poate si face partajarea.
Multumesc pt. informatii
inteleg ca :
1) doar pentru dezbaterea succesiunii, fara partaj, trebuie oricum platit 50 RON + 3% din valoarea masei succesorale
2)se poate cere si partajul fara alte taxe de timbru.(eventual se plateste in plus expertiza)

Este corect?
Pentru dezbatere succesiune si partaj se achita o taxa de timbru de 5 % din valoarea masei partajabile la care se adauga costurile expertizei sau expertizelor dupa caz , in functie de componenta masei succesorale.

Articolul 5 din Oug.80/2013
(1) Cererile în materia partajului judiciar se taxează astfel:
a) stabilirea bunurilor supuse împărţelii - 3% din valoarea acestora;
b) stabilirea calităţii de coproprietar şi stabilirea cotei-părţi ce se cuvine fiecărui coproprietar - 50 lei pentru fiecare coproprietar;
c) creanţe pe care coproprietarii le au unii faţă de alţii, născute din starea de proprietate comună - 3% din valoarea creanţelor a căror recunoaştere se solicită;
d) cererea de raport - 3% din valoarea bunurilor a căror raportare se solicită;
e) cererea de reducţiune a liberalităţilor excesive - 3% din valoarea părţii de rezervă supusă reîntregirii prin reducţiunea liberalităţilor;
f) cererea de partaj propriu-zis, indiferent de modalitatea de realizare a acestuia - 3% din valoarea masei partajabile.
(2) Dacă cererile în materia partajului judiciar prevăzute de alin. (1) se formulează în cadrul aceleiaşi acţiuni, aceasta se taxează cu o singură taxă de 5% din valoarea masei partajabile.