Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Posibilitate refuz test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Posibilitate refuz test de paternitate

Fostul sot vrea sa faca testul de paternitate il pot refuza?baiatul meu are 8 ani si tatal abia acum sa trezit sa faca test.ce se intampla daca refuz?
Daca instanta de judecata a dispus efectuarea expertizei ADN, aceasta se va realiza indiferent de acordul dvs.
multumesc pt raspuns
Dar de ce vreți să refuzați testul ADN, vă este frică de rezultat ? Oricum nu-l puteți refuza, dar prin refuz dați de înțeles că fostul soț este îndreptățit să verifice.
Admin, administrator
nu ma tem de rezultat.stiu ca este a lui doar ca nu vreau sa fie afectat psihic baiatul.timp de 8 ani el stie ca e tatal lui si acum sa vada caa acesta nu il mai recunoaste.totusi este un copil nu adult ca sa inteleaga orice
Pai cine va pune sa povestiti baiatului de ce merge sa I se ia sange?
El ar fi bine sa stie ca merge pentru analizele uzuale. Nu vad cum asa ceva l-ar afecta. Sa nu credeti ca inainte sa bage acul asistentele intreaba copilul daca stie ca e acolo pentru ca tatal nu mai e convins ca e tatal lui.