Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA si Declarare achizitie auto second hand Croatia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA si Declarare achizitie auto second hand Croatia

Buna ziua,
firma platitoare de TVA a cumparat un autocar din Croatia de la o persoana juridica, platitor de tva ( cod tva verificat in Vies).
Auto este second-hand.
In contract se face mentiunea ca este un auto rulat , din 2003.
Pe factura se trece TVA 0 si se face mentiunea SCUTIT , apare si o alta mentiune "tva calculat conform ART 20 al.1 din Codul Fiscal 9 (zakona o PDV-u).
Pe factura nu se mai trece nicaieri cuvantul "second-hand" in schimb se trec date de identificare a autocarului si anul de fabricatie.
Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa fac taxare inversa pentru AIC sau nu.
Nu am reusit sa gasesc informatii despre art.20 din codul lor fiscal .
Multumesc
Da, se aplica taxarea inversa.