Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrarea contabila a cheltuelilor cu unitatile ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrarea contabila a cheltuelilor cu unitatile protejate autorizate din fondul de handicap

Buna ziua!
Legea 448/2006 republicata, la art 78 prevede ca:
(2) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puţin 50 de angajaţi, au obligaţia de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puţin 4% din numărul total de angajaţi.
(3) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre următoarele obligaţii:
a) să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând 50% din salariul de bază minim brut pe ţară înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b) să achiziţioneze produse sau servicii de la unităţi protejate autorizate, pe bază de parteneriat, în sumă echivalentă cu suma datorată la bugetul de stat în condiţiile prevăzute la lit. a).
(4) Fac excepţie de la prevederile alin. (2) instituţiile publice de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţionala.
Intrebare:
Daca eu sunt autorizat ca unitate protejata si prestez servicii de masaj la birou unei firme cu domeniul de activitate, inginerie, deci servicii inconpatibile cu domeniul lor de activitate, deci nedeductibile, care este varianta de a inregistra in contabilitate cheltuelile cu mine fara a se complica si pastrand scopul articolului din lege, acela de a-mi da sansa integrarii in munca, mie handicapatului?
M-am confruntat recent cu situatia din partea unei firme, client, cum ca masajul pe care il prestam in schimbul fondului de handicap, ca unitate protejata autorizata, ar fi vazut de catre A.N.A.F. ca bonus in natura oferit salariatilor si deci trebue impozitat; acest lucru a condus la rezilierea contractului meu pentru ca e complicat pentru firma sa isi asume aceasta procedura.
Deci cum se inregistreaza in contabilitate factura unei unitati protejate care presteaza servicii nedeductibile pentru client, dar care costuri sunt din fondul de handicap?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Una este sa fie cheltuiala nedeductibila fiscal si alta ca acest beneficiu (masajul) oferit salariatilor sa fie venit de natura salariala. In cazul al-II-lea e mult de plata la stat si o societate prefera sa plateasca penalizarea ca nu foloseste serviciile unei firme protejate, decat sa plateasca contributiile si impozitul similare salariilor.
firmele se lauda cu responsabilitatea sociala si deci ar trebui sa poata sa isi inregistreze in contabilitate aceste cheltueli si deductibile si deci ma intereseaza cum ar fi posibil ca eu prestatorul sa ma bucur de prevederile legii mentionate, sa conving contabilii potentialilor clienti ca e ok sa lucreze cu mine,;? din experienta am si solutiile, dar vreau sa vad daca sunt si altele mai simple, dupa care voi reveni cu solutia agreata de anaf. am bagat la gramada deductibilitatea cu inpozitul pentru ca prestartorul poate fi sau nu platitor de tva.