Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Renuntarea la aplicarea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Renuntarea la aplicarea pedepsei

In cazul sesizarii instantei prin recchizitoriu cu privire la savarsirea a doua infractiunii ultraj forma agravanta si tulburarea linistii publice, dar cu circumstante atenuante pentru inculpat, infractiunile fiind in concurs real se poate dispune renuntarea la aplicarea pedepsei cu privire la aceste fapte de catre instanta, sau se considera ca infractiunile savarsite NU PREZINTA o gravitate redusa, conditie care trebuie indeplinita la RAP, va rog să-mi răspundeți!!!
Daca am inteles bine fapta este incadrata conf. C.P.-1969, in acest caz limitele de pedeapsa pentru agravanta de la art. 321 este inchisoare de la 2-7 ani.
Nu se poate dispune renunţarea la aplicarea pedepsei daca pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea mai mare de 5 ani.
Pe actualul cod, infractiunile de ultraj art.257 si art.371