Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contractele de locatiune - evacuare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contractele de locatiune - evacuare

atunci cand, contractele de locatiune intre primarie si un anumit salariat al ei, se apropie de termenul de expirare, se intocmeste un nou contract. care se va derula conform clauzelor, adica se va retine ca o garantie, 2-3 salarii.
1. ce se intampla daca locatarul refuza sa semneze acest contract, din prisma acestei opriri salariale? ramane in imobil fara sa achite aceasta garantie?
2. daca garantia a fost oprita pentru actualul contract (pana la expirare), poate fi luata in considerare si in noul contract de locatiune?

multumesc
Nu înțeleg......
Locuiești cu chirie într-un bloc al primăriei si ești angajat tot la primărie?
terentetalharu, utilizator
armata - ca si institutie, scuze. nu nu, primarie. ofera anumitor angajati spatiu de locuit.
andreya1202, utilizator
Daca locatarul refuza sa semneze contractul de inchiriere,proprietarul este indreptatit sa solicite evacuarea
Daca garantia a fost perceputa pentru contractul in derulare,rezulta ca in situatia in care partile inteleg sa inchieie un nou contract,locatarul urmeaza sa isi achite obligatiile contractual asumate
Pregătiți-va sa predați locuința la PENSIE. Nu va da nimeni afara fără un motiv bine întemeiat.
terentetalharu, utilizator
terentetalharu a scris:

Nu va da nimeni afara fără un motiv bine întemeiat.

Daca locatarul nu intelege sa semneze contractul de inchiriere,locatorul are dreptul sa dispuna dupa propriul interes de spatiul cu destinatia de locuinta,sa il repartizeze unui locatar responsabil care accepta conditiile,semneaza contractul de locatiune