Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Comercializare produse provenite din China
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Comercializare produse provenite din China

Buna ziua,

As vrea sa stiu care este metoda legala prin care pot recomercializa pe firma produse pe care le cumpar de pe situri chinezesti gen alliexpress.ro
Este vorba de:

Ministerul Economiei
Biroul de Promovare Comercial – Economica Beijing sau

[ link extern ]

Orice firma care vrea sa faca import trebuie sa detina EORI,acesta se procura de la VAMA.
- trebuie sa fii platitor de tva ( pentru deducere tva )
- factura comerciala externa - de la exportator
- factura de transport ( daca este platit separat ) - de la exportator
- documente de transport - de la exportator.
- actele firmei importatoare.
- licenta de import (daca este cazul ) - de la Ministerul de externe.
- certificat de origine al marfii - biroul vamal sau camerele de comert al tarii exportatoare
- certificat de conformitate si calitate - de la producator
- certificat de garantie - de la producator
- contract extern
- packing list - de la exportator
- alte avize, daca e cazul ( certificate fito-sanitare,sanitar-veterinar, de abilitare..etc)
- declaratie vamala de import.
- compatibilitate electromagnetica ( produse electronice: telefoane,cd player..etc)
- certificat UE
- certificate de calitate: ISO, TUV , ETC.
- si alte documentatii aferente.

Daca doriti sa va apucati de acest timp de tranzactii comerciale, ganditi-va foarte bine de 3 ori inainte. Importati dintr-o tara NON UE in UE.

Despre EORI citi aici in detaliu sa aveti idee despre ce este.
[ link extern ]

ATENTIE: Va trebuie personal calificat-profesionist, care sa se ocupe de documentatie..etc.

O seara buna.
ContSters390045, utilizator