Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauze testamentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauze testamentare

Buna ziua!
In situatia in care este incheiat un testament la notar, testament in care se prevede clauza fireasca de a ingropa defunctul care lasa mostenirea unei rude, ce se intampla daca alte rude ale decedatului, care au incheiat un testament anterior cu acesta (dar a fost anulat fara stirea lor dupa care s-a incheiat alt testament, cu alta persoana), vin abuziv si vor sa se ocupe de inmormantare in ideea in care se considera mostenitori de drept?
Multumesc frumos!
Nu se intampla nimic. le datorati cheltuielile de inmormantare atat. Succesiunea se va dezbate in urma ultimului testament.
Pe de alta parte, nu ar trebui sa-l ingroape, dupa mine. Ultima dorinta e ultima, poate omul si-a schimbat optiunile etc., nu e ok sa il ingroape Ion daca el a vrut sa-l ingroape Gheorghe.
Asa e dar daca Gheorghe nu e in tara sau nu stie de moartea lui de cujus....mortul trebuie ingropat.....si poate nici Ion nu stie ca testamentul lui este revocat prin confectionarea altui testament in favoarea lui Gheorghe.
Toate sunt cazuri ipotetice. Concret, Gheorghe stie ca Ion, chiar daca afla ca primul testament a fost anulat, va deveni agresiv si crezand ca al doilea testament poate fi anulat pt nerespectarea clauzei mentionate, va face orice pt a ingropa decedatul. In aceasta situatie, intervine politia in favoarea lui Ion, care doreste doar sa indeplineasca ultima dorinta a defunctului?
Cu scuzele de rigoare, am inversat numele. Gheorghe e "cel rau".