Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract de munca pe perioada determinata si sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract de munca pe perioada determinata si sarcina

Buna ziua,
Am ramas insarcinata in prima luna de angajare. Am contract de munca pe o perioada de 3 luni. Daca depun o adeverinta ca sunt insarcinata angajatorul este obligat sa-mi prelungeasca contractul pe perioada nedeterminata?
1. Angajatorul nu are obligatia de a modifica durata contractului individual de munca (CIM).

2. Codul muncii spune:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

3. Asadar CIM inceteaza de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care va aflati la acea data.
alina84mrc a scris:

... Daca depun o adeverinta ca sunt insarcinata angajatorul este obligat sa-mi prelungeasca contractul pe perioada nedeterminata?

Depunerea acelei adeverinte va proteja numai in cazul concedierii, potrivit art.60 alin.1 lit.c C.mun. nu si pentru alta situatie.

Art. 60. C.mun.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
....
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii