avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de stimulent de insertie pana implineste ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de stimulent de insertie pana implineste copilul 3 ani daca ma intorc la serviciu cu 60 de zile inainte sa indeplineasca 2 ani?

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuririti daca mi se aplica stimulent de insertie pana implineste copilul 3 ani in caz ca ma intorc la servici cu 60 de zile inainte sa implineasca 2 ani. Sunt deja in concediu maternal, care ar trebuie sa se termine in 18.09.2016. Copilul s-a nascut in 18.09.2014.
Astept raspunsul dumneavoastra !

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: IEdit , utilizator 10:53, 28 Mai 2016
1. Din Legea 66/19.04.2016 pentru modificarea si completarea OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor (cu aplicare de la 01.07.2016):

Art. III
(1) Pentru persoanele care, la data intrarii in vigoare a prezentei legi, beneficiaza de concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, de concediul fara plata sau de stimulentul de insertie reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, modificarile aduse prin prezenta lege se aplica dupa cum urmeaza:

a) pentru persoanele care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an sau in plata stimulentului de insertie, precum si pentru cele aflate in concediu fara plata pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, modificarea optiunii se realizeaza pe baza de cerere si acte doveditoare privind suspendarea realizarii de venituri supuse impozitului, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) pentru persoanele care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, modificarea cuantumului indemnizatiei lunare aferente se realizeaza din oficiu, pe baza documentelor care au stat la baza acordarii dreptului;

c) pentru persoanele aflate in plata stimulentului de insertie, indiferent de optiunea de concediu exprimata initial, si care nu se afla in situatia prevazuta la lit. a), prelungirea perioadei de acordare a stimulentului pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani, respectiv 4 ani, in cazul copilului cu handicap, se face din oficiu.

(2) In aplicarea alin. (1) se emit instructiuni care se aproba prin ordin al ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice.


2. Daca la 01.07.2016 va aflati intr-una din situatiile de mai sus veti beneficia de prevederile legale modificate.
Va multumesc pentru raspunsul acordat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu indemnizatie crestere copil de la 1 iulie Luci2013 Luci2013 Buna ziua, M-am intors la serviciu inainte de a implini copilul un an.Va rog sa-mi comunicati daca legea aplicabila de la 1 iulie 2016 cum ca indemnizatia ... (vezi toată discuția)
Lege 66/2016 grf grf Buna ziua As intra in CC cu data de 19.05.2016 iar media veniturilor pe 12 luni anterioare nasterii ar fi de 860. Intrebarea mea ar fi: 1.cu data de 1 iulie ... (vezi toată discuția)
Stimulent inserȚie PETRE17 PETRE17 Bună seara.Mă numesc PETRE sunt în stimulent de inserție din noiembrie 2014.Acest stimulent de inserție îmi expiră în 13.11.2016 cînd băiatul face 2 ... (vezi toată discuția)