Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept de vizitare minor din afara casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept de vizitare minor din afara casatoriei

Daca parintii unui minor nu sunt casatoriti (n-au fost niciodata, copilul este din afara casatoriei) si locuiesc separat (minorul locuieste cu mama), pentru stabilirea programului de vizitare a tatalui e nevoie ca ma intai copilul sa fie incredintat mamei, sau tatal poate face cerere pentru programul de vizitare independent de orice cerere de incredintare?

Actualmente, minorul este incredintat ambilor parinti (in sensul ca niciunul nu a facut vreo cerere de incredintare exclusiva) si locuieste cu mama lui, dar mama nu permite tatalui sa aiba o relatie personala cu copilul decit in conditii foarte restrictive (doar la locuinta mamei si doar in prezenta ei).

Tatal e adeptul "custodiei comune", deci nu ar vrea ca minorul sa ii fie incredintat exclusiv, pentru ca ambii parinti sunt importanti in viata unui copil. Din punct de vedere legal, vrea sa pastreze pentru minor situatia de acum. Asadar, poate cere el stabilirea unui program de vizitare fara sa afecteze "custodia comuna" din prezent?

Va multumesc.
Poate cere alt program pentru vizitarea minorului ,in conditiile in care mama este restrictiva ,dar copilul trebuie sa fie incredintat unuia dintre ei ,dar nu e si obligatoriu.
Da, poate cere in instanta stabilirea unui program de vizitare astfel cum il doreste tatal copilului iar copilul poate ramane in continuare in custodie comuna .
dancosma a scris:

Daca parintii unui minor nu sunt casatoriti (n-au fost niciodata, copilul este din afara casatoriei) si locuiesc separat (minorul locuieste cu mama), pentru stabilirea programului de vizitare a tatalui e nevoie ca ma intai copilul sa fie incredintat mamei, sau tatal poate face cerere pentru programul de vizitare independent de orice cerere de incredintare?

Actualmente, minorul este incredintat ambilor parinti (in sensul ca niciunul nu a facut vreo cerere de incredintare exclusiva) si locuieste cu mama lui, dar mama nu permite tatalui sa aiba o relatie personala cu copilul decit in conditii foarte restrictive (doar la locuinta mamei si doar in prezenta ei).

Tatal e adeptul "custodiei comune", deci nu ar vrea ca minorul sa ii fie incredintat exclusiv, pentru ca ambii parinti sunt importanti in viata unui copil. Din punct de vedere legal, vrea sa pastreze pentru minor situatia de acum. Asadar, poate cere el stabilirea unui program de vizitare fara sa afecteze "custodia comuna" din prezent?

Va multumesc.

Tatal poate cere in instanta aprobarea unui program de vizitare in functie de doleantele sale!:D
Buna ziua, situatia mea e asemanatoare, am un copil de 4 luni iar tatal locuieste in alt judet, in cazul in care ar cere custodia copilului ce drepturi are ?(mentionez faptul ca nu are un serviciu stabil,mai mult nu lucreaza decit da si locuieste cu mama lui pensionara) In cazul ca nu cere custodia are dreptul de a lua copilul la domociliul lui sau il poate vizita acolo unde are copilul domicilliul ? va multumesc.
Daca va introduce o actiune de incredintare a copilului de 4 luni, aceasta i se va respinge datorita faptului ca la aceasta varsta minorul trebuie alaptat si are mai multa nevoie de mama decat de tata. Mai mult, minorul a locuit cu mama pana acum, iar tatal nu are nici venituri.
Daca exista intelegere intre parti, tatal il poate lua pe minor pentru cateva zile la domiciliul mamei lui, NUMAI cu acordul dv. sau in cazul in care va introduce o cerere de stabilire program de vizitare minor i se poate admite un program de vizitare al minorului numai la domiciliul minorului, adica al dv., tocmai datorita varstei copilului, instanta fiind obligata a lua decizii numai respectand interesul major al copilului. ;)