Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare amenda circulatie platita si castigata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare amenda circulatie platita si castigata

cum restirui o amenda castigata prin hotarare judecatoreasca?
marian201428 a scris:

cum restirui o amenda castigata prin hotarare judecatoreasca?

Interesul dv este sa restituiti sau sa recuperati c/v amenda ?
Daca aveti hotarare judecatoreasca definitiva care a dispus recuperare c/v amenda,va adresati oficial autoritatii in contul careia ati achitat amenda
DITL din cadrul primariei nu poate fi executata silit, intrucat nu a fost parte in procesul in urma caruia a fost anulat procesul-verbal.

In baza art. 117 din Codul de procedura fiscala se poate solicita restituirea unor sume de bani incasate de DITL.
Art. 117. Restituiri de sume
(1) Se restituie, la cerere, debitorului următoarele sume:
a) cele plătite fără existenţa unui titlu de creanţă;
b. cele plătite în plus faţă de obligaţia fiscală;
c) cele plătite ca urmare a unei erori de calcul;
d) cele plătite ca urmare a aplicării eronate a prevederilor legale;
e) cele de rambursat de la bugetul de stat;
f) cele stabilite prin hotărâri ale organelor judiciare sau ale altor organe competente potrivit legii;
g) cele rămase după efectuarea distribuirii prevăzute la art. 170;
h) cele rezultate din valorificarea bunurilor sechestrate sau din reţinerile prin poprire, după caz, în temeiul hotărârii judecătoreşti prin care se dispune desfiinţarea executării silite.

ynocentta, utilizator